Törvénytelen, büntethető gyakorlat az, ha az iskola szerepet vállal az osztálypénz gyűjtésében – mutatott rá Remus Pricopie oktatási miniszter azt követően, hogy országos visszhangot keltett egy követelőző tanítónő esete. Csütörtökön a rendőrségen is tanúvallomást tett az a bukaresti szülő, aki korábban egy szülői értekezleten készült felvételt tett közzé egy videómegosztó portálon. Azon gyermeke tanítónője szemrehányást tesz a szülőknek, amiért csak ötven lejt voltak képesek összegyűjteni, hogy karácsonyi ajándékot vegyenek az iskola különböző beosztású alkalmazottainak. A hírtelevíziók által bemutatott felvételen maga a tanítónő indokolja követelését azzal, hogy az ajándékozás általánosan elterjedt, „balkáni” gyakorlat a román állami intézményeknél. A pedagógus „birkáknak” és „tökfejeknek” nevezte a szülőket, amiért ezt nem tudják. Azt mondta: akkor is több pénzt tettek az ajándékalapba a szülők, amikor cigány gyerekeket tanított. Kifejtette: ennyi pénzből legfeljebb az őrző-védőknek vehetnek egy-egy sört, de az iskola titkárságának, könyvtárosának, informatikusának nem telik belőle.
Egy másik szülő a rendőrségen elmondta: a tanév kezdete óta már 600 lejt fizetett be az iskolának különböző, a tanítónő által jelzett hiányosságok pótlására. Az ügyben fegyelmi vizsgálatot indított a bukaresti tanfelügyelőség. Az iskola igazgatóját felfüggesztették tisztségéből, a szülőket pedig felkérték, tegyenek feljelentést az olyan pedagógusok ellen, akik ajándékokat követelnek. Az érintett tanítónő ügyében pénteken dönt az iskola igazgatótanácsa. A Gândul című hírportál úgy tudja: a követelőző tanítónő biztosítási ügynökként is kamatoztatta befolyását, és azért is nyomást gyakorolt a szülőkre, hogy azok az általa működtetett privát napközibe is beírassák gyerekeiket.
Az eset kapcsán a médiában élénk vita bontakozott ki arról, hogy milyen összefüggés van az alacsony pedagógusi fizetések és az oktatási rendszert átszövő korrupciós jelenségek között. A témával foglalkozó televíziós műsorokból kiderült: a bukaresti tanítónő esete nem egyedülálló, számos más iskolában bevett gyakorlat, hogy a szükséges javításokat a szülőkkel végeztetik el, és az általuk összegyűjtött osztálypénzből a pedagógusoknak ajándékokat is vásárolnak.
MTI