Az EMNP a választási törvény értelmezését kéri a hatóságtól

Az RMDSZ a saját választási jelöltlistáira várja az EMNP vele együttműködni kész jelöltjeit, az EMNP szerint ez komolytalan.

A júniusi helyhatósági választások lebonyolítását szabályozó törvény értelmezését kérte az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) a bukaresti Állandó Választási Hatóságtól – közölte pénteken Soós Sándor, az EMNP Kolozs megyei elnöke. Soós Csoma Botonddal, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) Kolozs megyei szervezetének elnökével tartott közös kolozsvári sajtótájékoztatót a két szervezet választási együttműködési tárgyalásairól.

Az EMNP-s politikus szerint a választási hatóság tisztázhatja, hogy a törvény lehetőséget ad-e a kisebbségi szervezeteknek is koalíciós lista állítására, és azt is, hogy megőrizheti-e a pártidentitását az a politikus, aki egy civil szervezetként bejegyzett kisebbségi szervezet jelöltjeként szerez mandátumot. Hozzátette, a hatóság válaszát február elejére várják.

E két kérdés tisztázása azért fontos, mert az RMDSZ értelmezése szerint a törvény kizárja annak lehetőségét, hogy a kisebbségi szervezetek koalíciós jelöltlistát állítsanak. A szövetség azt javasolta az EMNP-nek, hogy jelöltjei identitásuk megőrzésével az RMDSZ jelöltlistáján, a szövetség logója alatt szálljanak versenybe a júniusi önkormányzati választásokon. Az EMNP viszont azt szorgalmazza, hogy kössenek koalíciót az RMDSZ-szel azokon a településeken, ahol a két párt önálló indulása veszélyeztetné a magyar képviseletet.

Csoma Botond a sajtótájékoztatón elmondta: az RMDSZ arra kérte az EMNP-t, hogy Kolozsváron támogassa Horváth Anna jelenlegi alpolgármestert, aki a szövetség polgármesterjelöltjeként kíván részt venni a kolozsvári választáson. Hozzátette, Horváth Anna egyedül pályázta meg az RMDSZ-szervezeten belül a kolozsvári polgármester-jelöltséget, és alpolgármesterként a teljes közösség ügyeit képviselte párthovatartozástól függetlenül. Horváth Anna pályázatáról péntek délután döntenek az RMDSZ testületei. Soós Sándor kijelentette: ha nem tudnak megállapodni az együttműködés módjáról, az EMNP Kolozs megyei választmánya február 9-én saját polgármesterjelölt és saját jelöltlista állításáról dönthet.

Az RMDSZ saját jelöltlistáira várja az EMNP-seket

Az RMDSZ a saját választási jelöltlistáira várja az EMNP vele együttműködni kész jelöltjeit – jelentette be Kelemen Hunor, a szövetség elnöke egy csütörtöki kolozsvári sajtótájékoztatón, azt követően, hogy Szilágyi Zsolttal, az EMNP elnökével tárgyalt a lehetséges választási együttműködésről. Kelemen technikai okok miatt megvalósíthatatlannak tartja az EMNP arra vonatkozó javaslatát, hogy jegyezzenek be közös választási pártot. Kivitelezhetetlennek tartotta ugyanakkor azt is, hogy koalíciós listát állítsanak a júniusi önkormányzati választásokon. Elmondta, hogy az önkormányzati választás lebonyolítását szabályozó törvény egyik cikkelye szerint a kisebbségi szervezetek csak a saját megnevezésük alatt és a saját logójuk alatt indulhatnak. „Amennyiben megóvja valaki a koalíciós listát, a bíróság a választási kampány kellős közepén törölheti azt, és jelöltek nélkül marad egy egész közösség. Ilyen kockázatot nem tudunk vállalni” – jelentette ki. Szerinte ez nem jelenti azt, hogy nem lehet megtalálni a két szervezet közötti együttműködés formáit. „Azt javasoljuk, hogy ahol szükségesnek látják, jöjjenek fel az RMDSZ listájára, és megőrizhetik a politikai identitásukat” – fogalmazott az RMDSZ elnöke. Elmondta azt is, hogy egyetértettek abban, hogy a marosvásárhelyi előválasztás nyertese, az RMDSZ-es Soós Zoltán az ottani magyarság közös jelöltje lesz, akit mind az EMNP, mind a Magyar Polgári Párt (MPP) támogat. „Az RMDSZ nem fogja kisajátítani Soós Zoltánt” – tette hozzá. Az RMDSZ elnöke jogilag lehetségesnek tartotta, hogy az EMNP jelöltjei a pártidentitásukat megőrizve kerüljenek fel a civil szervezetként bejegyzett RMDSZ jelöltlistáira. Hozzátette: Klaus Iohannis román államfő is korábban egy időben lehetett a Német Demokrata Fórum tagja és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke.

 

„Az RMDSZ attól is elállt, amiben decemberben megegyeztünk”

Szilágyi Zsolt szerint az általa vezetett EMNP és az RMDSZ csütörtöki tárgyalásán az RMDSZ attól is elállt, amiben decemberben már megegyeztek, éspedig, hogy a marosvásárhelyi előválasztások nyertesét, az RMDSZ-es Soós Zoltánt a három erdélyi magyar párt közös jelöltjeként mindhárom párt logójával indítják el a választási versenyben. Az RMDSZ viszont most már ahhoz ragaszkodik, hogy Soós Zoltán független jelöltként vegyen részt a választáson.

Szilágyi Zsolt megalapozatlannak tartotta az RMDSZ állítását, mely szerint a választási törvény nem teszi lehetővé a kisebbségi szervezetek számára a koalíciók megkötését. Hozzátette, a törvény vitatott paragrafusa érvényben volt a két korábbi választáson is, és nem jelentett akadályt például a Német Demokrata Fórumnak abban, hogy Temesváron román pártokkal szövetkezve induljon az önkormányzati választásokon. Szerinte a törvénycikkelyre való hivatkozással az RMDSZ csupán kibúvót keres az összefogás alól, és a pártérdeket próbálja érvényesíteni a közösségi érdekkel szemben. Kijelentette: pártja tartja magát ahhoz, hogy Marosvásárhelyen Soós Zoltánt támogassa, a csütörtöki megbeszélés után azonban arra készül, hogy Erdély más településein önállóan állítson polgármesterjelölteket és önkormányzati jelöltlistákat.

Az EMNP elnöke emlékeztetett rá: pártja korábban közös választási párt bejegyzését javasolta. Érzékelvén az RMDSZ elutasítását, a csütörtöki tárgyaláson azt javasolta, hogy koalíciós jelöltlistákkal erősítsék a képviseletet azokban a megyékben, ahol kisebbségben van a magyarság. Amikor az RMDSZ ezt is elutasította, akkor azt javasolták, hogy egyezzenek meg: hol nem indítanak jelölteket egymás ellen. Az RMDSZ viszont ezt sem fogadta el. Szilágyi komolytalannak tartotta az RMDSZ javaslatát, hogy a szövetség listáira kerüljenek fel az EMNP jelöltjei. Úgy vélte: nincs garancia arra, hogy az RMDSZ színeiben megválasztott EMNP-jelöltek megőrizhetnék politikai identitásukat. Szerinte az RMDSZ bármikor leválthatná őket az önkormányzati tisztségekből, és a saját jelöltjeit küldhetné helyettük. Szilágyi Zsolt az MTI kérdésére elmondta, a csütörtöki tárgyaláson csak abban tudtak megegyezni, hogy mindkét félnek fontos a magyar választók mozgósítása az önkormányzati választásokon. Hozzátette: a tárgyalás anélkül fejeződött be, hogy újabb tárgyalási fordulóról egyeztek volna meg.

MTI

A rovatból ajánljuk:

Sofőrök, figyelem! Köd előttünk, köd utánunk
A látótávolság átlagosan 200 méter alatt van, de helyenként 50 méternél is kevesebb.
Kelemen Hunor: December 1-jén nem veszíthetünk. Védjük meg a magyarokat!
Az RMDSZ elnökének felhívása a parlamenti választások előtt.
Fontos forgalmi rendváltozást vezetnek be a központban
Az aradi önkormányzat közlekedési bizottsága az elsőbbséges utak felcseréléséről döntött a belvárosi Horia és Coșbuc utcák találkozásánál.
Szociális fogászati rendelő nyílik jövőre Aradon
Az öreg- és gyermekotthonok lakói, fogyatékkal élők, kisjövedelműek lesznek majd a páciensek, és ingyenes lesz számukra a szolgáltatás.
Arad megyében is a független Georgescu kapta a legtöbb voksot az elnökválasztáson
Második lett George Simion, Kelemen Hunorra az arányokat tekintve többen szavaztak Arad megyében, mint országos szinten.
Vaklárma volt a bejelentett választási incidensek zöme a szavazás napján [FRISSÍTVE]
A rendőrség két szabálysértési bírságot szabott ki összesen 2200 lej értékben, mindkétszer a biztonsági szervek alaptalan riasztásáért.