A biztonságos, titkosított telefonvonalakat (is) működtető STS most nyilvánosságra hozott adatai szerint Arad megyében a sürgősségi, a 112-es számra érkező hívások 60 százaléka átverési, becsapási kísérlet. Arra viszont nincs adat, hogy a mentők, tűzoltók a 60 százalékból hányra ugranak jóhiszeműen, hányszor fordul elő, hogy pont ezért vakriasztás miatt nincs autó a valós helyzetekre. De az is furcsa, hogy a valójában titkosszolgálatként dolgozó STS (Serviciul de Telecomunicaţii Speciale) miért csak néhány csalót csípett el, indított eljárást ellenük, vagy szabott ki büntetést.
Tavaly Arad megyében a 112-re 330 729 hívás érkezett, ezek 62,09 százaléka vaklármának, átverésnek bizonyult. A beérkező hívások közül 68,45%-ot a rohammentősökhöz (SMURD) irányítottak, 23,04 %-ot a rendőrséghez, 7,20 %-ot a katasztrófavédelemhez (ISU), a többit a csendőrséghez.
Ami az országos statisztikát illeti, ott az átverős hívások aránya meghaladja a 70 százalékot, vagyis Arad megye „jobban teljesít”.
A vaklárma miatt tavaly Romániában 10 892 személyre szabtak ki pénzbírságot. Általában fiatalok, diákok próbálják átverni a 112-őt, országos viszonylatban Kovászna, Călăraşi és Maros megyék állnak az élen.
(irházi)