Régen gyűlt össze annyi magyar néző a pécskai művelődési házban, mint szombat délután, a helybeli Búzavirág hagyományőrző együttes előadására. Az Itt megkondult az óra! 15-dik Márczius 1848 című, közel kétórás előadást csaknem telt ház előtt mutatták be a pécskai néptáncegyüttes csoportjai: az óvodásokból álló Bojtocska, az elemiseket felvonultató Boglárka I, az öt-nyolcadikos táncosokból álló Boglárka II, valamint a nagyok, illetve a Battonyai Amatőr Néptánccsoport jó hangú hölgyei.
A műsort a kicsik tánca nyitotta meg, majd elkezdődött a történet fő szálának bemutatása: a színpad megtelt pécskai és battonyai táncosokkal, akik egy hagyományos estét mutattak be, amikor a lányok összegyűltek fonni és népdalokat énekelni, nemsokára pedig a bettopantak a legények is. A táncos forgatagot meglepő fordulat követte: három pár, a tánchoz méltóan öltözve, keringőt mutatott be, majd hozzájuk társult még három pár, immár népviseletben, egészen érdekes, ellentétes látványt nyújtva. A pécskai néptáncegyüttes középső és nagy csoportjának egész színpadot betöltő, közös táncát követően a „nagyok” folytatták a rendezők, Engi Márta helyi csoportvezető és Forgács Zsombor nagyváradi profi táncos által kigondolt művészi vonalat.
AZ 1848–49-es forradalom történéseit felidéző hangfelvételekre és a Kormorán együttes forradalmi rockfantáziájának részleteire dinamikus, színházi és rock-elemeket ötvöző koreográfiát adtak elő. A jelenet jól illusztrálta a műsor elején elhangzott gondolatot, miszerint a forradalom a reményről szólt, a reményt pedig a fiatalok testesítik meg, ezért is volt jó ennyi pécskai magyar fiatalt egyszerre látni a színpadon.
Ezután következett a műsor legmeghatóbb jelenete, amikor közös tánc után a fiatalok kórusban énekeltek együtt, magyar zászlót lobogtatva. Végül, a szabadságharc jeleneteit felelevenítő diavetítést követően, Baltă-Taics Tünde műsorvezető – aki a műsor alatt több alkalommal szavalt is – a színpadra hívott valamennyi fellépőt, akik teljesen megtöltötték a színpadot. A több, mint 250 néző hosszas tapssal jutalmazta az előadás valamennyi jelenetét, a végén pedig állva fejezte ki köszönetét a Búzavirág Egyesületnek és néptánccsoportnak az előadásért, amely a Polgármesteri Hivatal és a Helyi Tanács támogatásával jöhetett létre.
Kép és szöveg: Sinka Pál