1848. március 15. és Arad

Aradhoz és környékéhez az 1848–1849-es forradalom és magyar szabadságharc leverését és véres megtorlását köti az emlékezet. De nemcsak a tragikus végkifejletről, hanem hősies helytállásról is méltán híres lehet a vértanúk városa, ahol utolsó ülését tartotta a forradalmi kormány.

Kossuth Lajos az aradiak vitézségét az egri várvédők hősiességéhez hasonlította, a Szabadság-szobor 1890. évi felállítására küldött üzenetében pedig Aradot a magyar Golgotának nevezte – ez azóta szállóigévé vált mondás lett. Puskel Péter újságíróval, helytörténésszel Pataky Lehel Zsolt beszélgetett ’48 aradi vonatkozásairól. Itt meghallgatható a 2015. márciusában a Temesvári Rádió számára készült interjú.

'48-as gyúgolyók az újaradi Beller-ház falában

 

A rovatból ajánljuk:

Sofőrök, figyelem! Köd előttünk, köd utánunk
A látótávolság átlagosan 200 méter alatt van, de helyenként 50 méternél is kevesebb.
Kelemen Hunor: December 1-jén nem veszíthetünk. Védjük meg a magyarokat!
Az RMDSZ elnökének felhívása a parlamenti választások előtt.
Fontos forgalmi rendváltozást vezetnek be a központban
Az aradi önkormányzat közlekedési bizottsága az elsőbbséges utak felcseréléséről döntött a belvárosi Horia és Coșbuc utcák találkozásánál.
Szociális fogászati rendelő nyílik jövőre Aradon
Az öreg- és gyermekotthonok lakói, fogyatékkal élők, kisjövedelműek lesznek majd a páciensek, és ingyenes lesz számukra a szolgáltatás.
Arad megyében is a független Georgescu kapta a legtöbb voksot az elnökválasztáson
Második lett George Simion, Kelemen Hunorra az arányokat tekintve többen szavaztak Arad megyében, mint országos szinten.
Vaklárma volt a bejelentett választási incidensek zöme a szavazás napján [FRISSÍTVE]
A rendőrség két szabálysértési bírságot szabott ki összesen 2200 lej értékben, mindkétszer a biztonsági szervek alaptalan riasztásáért.