Dinamikusabbá tennék a magyar–magyar gazdasági kapcsolatokat

Több mint 5,2 milliárd forint értékű üzletkötés jött létre a Magyar Nemzeti Kereskedőház Közép-európai Irodahálózatának köszönhetően – olvasható az MNKH összegző sajtóközleményében. Oláh Zsanett vezérigazgató szerint az elkövetkezendő időszakban még dinamikusabbá tehetők a magyar–magyar gazdasági kapcsolatok, köszönhetően a magyar kormány által meghirdetett gazdaságfejlesztési programoknak.

A magyar vállalkozások számára az elsődleges exportpiacot a környező országok jelentik; mindez az exportszámokban is visszatükröződik, hiszen a teljes magyar export mintegy egynegyede irányul a szomszédos országokba.

Az MNKH 22 közép-európai irodájának (köztük az aradi regionális irodának) köszönhetően a Kárpát-medencei térségbe exportáló partnerei 2017-ben több mint 2,1 milliárd forintértékű konkrét üzleti lehetőséget realizáltak, míg az első képviselet megnyitása óta ez a szám összességében meghaladja az 5 milliárd forintot. A magyar vállalkozások elsősorban a mezőgazdasághoz kapcsolódóan értek el kiemelkedő exportsikereket, azonban számos együttműködést kialakítottak az építőipar, a könnyűipar, valamint a különböző innovatív technológiai megoldások területén is.

,,Az irodahálózat létjogosultságát kiválóan mutatja, hogy az első külképviselet megnyitása óta a sikeres üzletkötések mellett közel 200 szakmai programot, és nyolc, a régióban rejlő üzleti lehetőségeket bemutató roadshow-t szerveztünk. Ezen túlmenően pedig kiállítási lehetőséget biztosítottunk Közép-Európa valamennyi meghatározó szakkiállításán, vásárán partnereink számára, amely kiszélesítette az együttműködések körét mind az anyaországi, mind a külhoni vállalkozók között, teret adva a további exportsikereknek” – fogalmazott Oláh Zsanett. Figyelembe véve a sikeres ügyletek számát és értékét, Felvidék és Erdély magasan kiemelkedik az egyes régiókat tekintve, hiszen az első erdélyi képviselet megnyitása óta több mint 2,7 milliárd forintértékben kötöttek üzletet magyar vállalkozások, míg ez az érték Felvidéken megközelíti az egymilliárd forintot.  A külképviseleti irodák mára mintegy 4000 külhoni vállalkozással alakítottak ki napi szintű szakmai együttműködést.

Széleskörű szolgáltatás

Az aradi iroda 2015 decemberi megnyitója

Az MNKH szolgáltatását elérhetővé tette a határon túli partnerei számára, többek között az üzleti lehetőségek és nemzetközi partnerek felkutatását, a szakkiállításokon történő cégképviseletet, a kiállításokra felkészítő és külkereskedelem-technikai tréningeket, üzletember találkozók és tárgyalások szervezését, vagy éppen a célországokra vonatkozó naprakész gazdasági-, jogi- és piaci információk biztosítását.

,,Egy vállalkozás folyamatos külpiaci jelenlétéhez gyakran elengedhetetlen egy helyi telephely vagy leányvállalat alapítása, a termelési folyamatok kiszervezésének lehetővé tétele. Partnereink ilyen irányú törekvéseit irodahálózatunk is segíti, többek között telephely felkutatással, vállalatalapításhoz szükséges információk biztosításával, illetve az adott ország pénzügyi és pályázati rendszerének ismertetésével. A képviseletek aktív szakmai közreműködésével 2017-ben több mint 150 millió forint értékű konkrét tőkekihelyezés valósult meg a régióban” – emelte ki Oláh Zsanett.

Fókuszban a Gazdaságfejlesztési Programok

A kereskedőház kiemelt feladata a magyar kormány által meghirdetett gazdaságfejlesztési programok hatékony felhasználáshoz szükséges szakmai háttér biztosítása pályázati tanácsadás, valamint képzések révén. Ennek részeként a kereskedőház kiterjesztette képzési tevékenységét a határon túli magyarlakta területekre is. Az eddig négy alkalommal megtartott MNKH Exportakadémiát összesen több mint 200 határon túli magyar vállalkozó és cégvezető végezte el, akik a képzések során átfogó tájékoztatást kaptak a gazdaságfejlesztési programok elért eredményeiről és aktualitásairól, a sikeres marketing- és üzleti stratégia kialakításáról, illetve az exporttevékenység során felmerülő kihívásokról és azok lehetséges megoldásairól.  A vezérigazgató hangsúlyozta, 2018-ban is folytatódik a határon túli Exportakadémia.

Ezen túlmenően az MNKH 2017-ben elindította a pályázati programok keretében elérhető eszközök, valamint szállítók bemutatását biztosító Kárpát-medencei Minősített Szállítói Adatbázist. Az online felületen keresztül a pályázók megtekinthetik a gazdaságfejlesztési programok keretében lehívható gépeket, berendezéseket és eszközöket, míg a gyártók számára lehetőség nyílik az eszközök hivatalos minősítésére, illetve értékesítésére.

A rovatból ajánljuk:

Drágább Aradon bevásárolni, mint Bukarestben
Olyan alapélelmiszerek árait vizsgálták, mint a burgonya, paradicsom, paprika, uborka, tej és tojás.
Összesen 236 alkalmazott elbocsátását jelentette be két Arad megyei cég
Egy autóipari és egy műanyagipari vállalkozás jelentette be a létszámleépítést, 42 alkalmazottnak küldtek már értesítést erről.
Kamionos gáztöltőállomást avattak Pécskán
A dél-erdélyi (A1-es) autópálya pécskai lehajtójának közelében épült meg az olaszországi Vulcan Gas romániai leányvállalatának első töltőállomása, amelyet a közeljövőben egy bukaresti és egy konstancai kút megnyitása követ.
December 20-ig törleszthető a fináncnak az adóhátralék
Az adóamnesztia lényege, hogy a cégek mentesülnek a büntetőkamatok kifizetése alól, a magánszemélyeknek pedig csak az adósság egy részét kell befizessék.
Az agrárminiszter szerint már utalják az aszály utáni kártérítéseket
A következő napokban összesen több mint 2 milliárd lej érkezik meg a számlájukra – mondta Florin Barbu.
Legfeljebb két évig alkalmazható valaki minimálbérrel, utána emelni kell a fizetését
Kihirdette szerdán Klaus Iohannis államfő a minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvényt.