A Mol nem kutat palagáz után Kürtösön: az amerikaiak szerint azért van

Fotó: Acoustic Geophysical Resources Fotó: Acoustic Geophysical Resources

A Mol és a Mol Románia 50-50 százalékos tulajdonában lévő Panfora Oil&Gas kft. – amely a Mol-csoport romániai szénhidrogén-kutatási és -termelési tevékenységére fókuszál –, valamint a kutatásokra szakosodott, budapesti székhelyű Acoustic Geophysical Services kft. két vezetője ma Aradon találkozott Cosmin Pribac prefektussal, hogy bemutassák Arad megyei tevékenységüket. Benkő Tibor és Erdei József tájékoztatták a prefektust, hogy a szakhatósággal (ANRM) kötött koncessziós szerződés, amelyet tavaly decemberben kormányrendelet is megerősített, kizárólag konvencionális kőolaj- és földgázkutatásokra szól, nem tervezik a palagáz-kutatást a kürtösi EX-6 nevet viselő koncessziós övezetben. A Mol egyébként Ágya környékére is kapott az ANRM-től feltárási koncessziót. A dolognak azért van némi pikantériája is. Tehát Cosmin Pribac prefektusnak, a sajtóközlemény szerint a magyar felek ma megmutatták az ANRM engedélyét és a kormány 1185/2012. december 4-i rendeletét, amely ratifikálta a Mol és az Expert Petroluem, valamint az ANRM között kötött koncessziós szerződést. Csakhogy a kormányrendeletnek van egy titkosított melléklete is (ennek szövege a Közlönyben sem jelent meg), s amelyet vélhetően Cosmin Pribac nem nyálazhatott ma át. Hogy ez mit tartalmaz, csak találgatni lehet. És attól, hogy a Mol ma ismét megerősítette, hogy nem kutat palagáz után Kürtösön, kizárólag a konvencionális kőolaj- és földgázkészletekre koncentrál, még nem jelenti azt, hogy a környéken nincs is palagáz-készlet. Tény, az ANRM tagadja ennek létét, sőt, miután június 7-én Dimitrie Muscă, a Kürtösi Agráripari Kombinát tulajdonos-igazgatója Aradon sajtótájékoztatón riogatott a palagázzal, a Panfora kiadott egy sajtóközleményt. Ebben az áll, hogy az ANRM hivatalos adatai szerint sem Kürtösön, sem az egész Nyugati Síkságon nincs palagáz-készlet. Ezzel ellentétben az amerikai kormány energiaügyi tájékoztató hivatalának (EIA) a közelmúltban nyilvánosságra hozott adatai alapján Románia palagáz-készlete körülbelül 1 444 milliárd köbméter, s ebből Arad megyében, Kürtösön, a határ menti övezetben is lehet. Az EIA térképe szerint (amit a cikk végén, vagy a www.eia.gov/todayinenergy/images/2013.06.10/bigmap.png linken megnézhetnek) ebben a térségben is jócskán megbújhat palagáz-készlet (narancssárgával jelölve), de ennek mennyiségét még nem becsülték meg. Kérdés persze továbbra is, hogy ezt érdemes-e kibányászni, s ha igen, akkor ki mer belevágni.

Irházi János

218

 

A rovatból ajánljuk:

Drágább Aradon bevásárolni, mint Bukarestben
Olyan alapélelmiszerek árait vizsgálták, mint a burgonya, paradicsom, paprika, uborka, tej és tojás.
Összesen 236 alkalmazott elbocsátását jelentette be két Arad megyei cég
Egy autóipari és egy műanyagipari vállalkozás jelentette be a létszámleépítést, 42 alkalmazottnak küldtek már értesítést erről.
Kamionos gáztöltőállomást avattak Pécskán
A dél-erdélyi (A1-es) autópálya pécskai lehajtójának közelében épült meg az olaszországi Vulcan Gas romániai leányvállalatának első töltőállomása, amelyet a közeljövőben egy bukaresti és egy konstancai kút megnyitása követ.
December 20-ig törleszthető a fináncnak az adóhátralék
Az adóamnesztia lényege, hogy a cégek mentesülnek a büntetőkamatok kifizetése alól, a magánszemélyeknek pedig csak az adósság egy részét kell befizessék.
Az agrárminiszter szerint már utalják az aszály utáni kártérítéseket
A következő napokban összesen több mint 2 milliárd lej érkezik meg a számlájukra – mondta Florin Barbu.
Legfeljebb két évig alkalmazható valaki minimálbérrel, utána emelni kell a fizetését
Kihirdette szerdán Klaus Iohannis államfő a minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvényt.