Az amerikai kormány prioritásként kezeli a magyar egyházak 1945 után Romániában elkobzott javainak visszaszolgáltatásának kérdését – közölte az amerikai külügyminisztérium abban a válaszlevelében, amelyet azoknak a kongresszusi képviselőknek írt, akik júniusban John Kerry külügyminiszterhez fordultak az ügyben. „Az amerikai kormány vezető szerepet vállalt abban, hogy arra biztassa Romániát, olyan törvénykezést léptessen életbe, amely igazságos, áttekinthető és gyors megoldást nyújt az egykori kommunista és fasiszta hatóságok által államosított ingatlanok jogos tulajdonosai számára” – olvasható a Thomas B. Gibbons ügyvivő külügyminiszter-helyettes által aláírt levélben. Legutóbb Douglas Davidson holokauszt-ügyekért felelős amerikai különleges megbízott látogatott Bukarestbe májusban, hogy a témáról egyeztessen a román kormánnyal, a parlamenttel és a civil szférával – tájékoztatta Gibbons a kongresszusi képviselőket.
A külügyminisztérium levele július 9-i keltezésű, annak másolatát a New York-i székhelyű Magyar Emberi Jogok Alapítványa (HHRF) juttatta el az MTI-hez. Az amerikai kongresszus húsz képviselője június 14-én kérte levélben John Kerry-t: erőteljesen lépjen fel a román kormánynál annak érdekében, hogy az állam maradéktalanul szolgáltassa vissza a magyar egyházak 1945 után elkobzott javait. A képviselők – köztük Ileana Ros-Lehtinen, a képviselőház külügyi bizottságának elnöke, Christopher Smith, az amerikai Helsinki Bizottság társelnöke, valamint Andy Harris, Marcy Kaptur és David Joyce, a kongresszusi magyar caucus (csoport) három társelnöke – sürgették az amerikai diplomáciai tárca vezetőjénél, hogy a román kormánnyal folytatott tárgyalásai során kérje a kisajátított vallási intézmények méltányos, azonnali és igazságos visszaszolgáltatását.
A kongresszusi tagok kétpárti, 13 republikánus és 7 demokrata törvényhozóból álló csoportja kérte továbbá Kerrytől, hogy tájékoztassa a román kormányt arról: szándékában áll figyelemmel követni a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Református Kollégium tulajdonjogával kapcsolatos ügy fejleményeit, valamint a Markó Attila, Marosán Attila és Silviu Clim ellen folytatott bírósági eljárást. Ezzel kapcsolatban a külügyminisztérium válaszlevelében leszögezte, hogy az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége már a kezdetektől fogva figyelemmel követi az ügyet. A nagykövetség munkatársai június 25-én megbeszélést folytattak Markó Attilával és kérésére hivatalos megfigyelőként jelen voltak a június 27-i legfelsőbb bírósági meghallgatáson. Thomas B. Gibbons előrebocsátotta, hogy az amerikai kormány a továbbiakban is szót fog emelni a jogállamiságon alapuló, igazságos ítélet érdekében.
A buzăui fellebbviteli bíróság 2012. június 28-án megváltoztatta azt a döntést, amely arra vonatkozott, hogy a Székely Mikó-kollégiumot vissza kell szolgáltatni a magyar református egyháznak, visszamenőleges hatállyal megbírságolta az egyházat, és háromévi börtönre ítélte az ingatlanok visszaszolgáltatásával foglalkozó bizottság három tagját, Markót, Marosánt és Climet. A román legfelsőbb bíróság októberben foglalkozik ismét a három elítélt ügyével.
MTI