Ilyés Szilárd Zoltán, a Bálványos Intézet ügyvezetője (háttal) bemutatja Németh Zsolt külügyi államtitkárnak és Toró T. Tibornak, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) elnökének az erdélyi autonómia történetét bemutató labirintust a „Tusványos” nyitónapján
Egymásra utaltak a közép-európai országok, amelyek összefogva hatékonyabban tudnak részt venni az európai válság kezelésében – mondta Németh Zsolt szerdán a 24. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor megnyitóján. A magyar Külügyminisztérium parlamenti államtitkára hangsúlyozta, hogy a határokon átívelő tevékenységekkel a magyarok a közép-európai együttműködés legnagyobb haszonélvezői lehetnek. Felhívta a figyelmet arra, hogy a kisebbségi jogok minden esetben a demokrácia kérdéskörébe tartoznak. Ha ezeket a jogokat törvény nem tiltja, „jogállamban nem ütközhet semmiféle akadályba” az érvényesülésük – jelentette ki, hozzátéve, hogy ennek támogatásában egyetértés mutatkozik Magyarországon.
A közép-európai együttműködésről szólva hangsúlyozta, hogy a régió országai „külön-külön keveset számítanak”, viszont „együtt odaülhetünk a nagy európai válságkezelés asztalához”. A politikus szerint Magyarország képes arra, hogy a 2008 óta tartó gazdasági és pénzügyi válság által sújtotta országok közül átkerüljön a válságot sikeresen kezelő országok közé. Az elkövetkező évek fontos kérdésének nevezte, hogy képes lesz-e Magyarország sikerét „szétteríteni az egész nemzet irányába”, az országon belül a hátrányos helyzetű rétegek felé, illetve a határokon túlra. Úgy vélte, hogy hosszú távon a válság megoldáshoz a keresztény Európa segíthet, mivel „a társadalom tartópilléreit meg kell erősíteni, a családot, a munkát, a legkülönbözőbb identitások, közösségeit, a kisebbségeket”. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a keresztény Európa nem vallási kategória, nem hívők is képviselhetik, mivel azt jelenti, hogy „vissza kell nyúlnunk az Európai Unió alapvető értékeihez”.
A megnyitó panelbeszélgetésen Sándor Krisztina, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) ügyvezető elnöke arról beszélt, hogy a 24. tábor arról is szól, hogy – mint fogalmazott – „a 24. órában vagyunk, ami az autonómiaküzdelmet jelenti”. Szerinte „ez az a hét, ez az a tábor, ahol elmondhatjuk véleményünket az autonómiáról a Székelyföldön, Közép-Erdélyben és a Partiumban.” Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) elnöke rövid beszédében hangsúlyozta, hogy „akiknek fontos a nemzetpolitika, akik fontos szerepet játszhatnak benne”, azok részt vesznek a tusnádfürdői szabadegyetemen. „Tusványoson” aláírásgyűjtést is folytatnak annak az erdélyi kiáltvány támogatására, amelyet a július 20-i, a román kormány régiósítási terve ellen, a történelmi régiók és az autonómia mellett 119 erdélyi településen megtartott tüntetésen fogadtak el. Tárnok Mária, a magyarországi fő szervező, a Kisebbségekért – Pro Minoritate Alapítvány kuratóriumi elnöke elmondta, hogy a szabadegyetem és diáktábor idei 24 helyszínének egyikét, az egyik sátrat Cseh Tamásról nevezték el, hiszen többször is fellépett „Tusványoson”. Az egyik tér pedig Szalai Annamária, az Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) tavasszal elhunyt vezetőjének nevét viseli – tette hozzá. Fazakas Imola, a rendezvény sajtófőnöke elmondta, hogy a keddi koncerteken összesen mintegy nyolcezren vettek részt.
MTI