Megkurtították a honatyák járandóságát

roman parlamentFele annyi pénzt szán a parlament a vidéki honatyák elszállásolására, mint eddig: a törvényhozóknak ezentúl havi 4000 lejből maguknak kell gondoskodniuk bukaresti szállásról. Jelenleg körülbelül kétszáz törvényhozó lakik négy- vagy ötcsillagos szállodákban Bukarestben, akiknek havi 8000 lej körüli szállodaszámláját eddig a parlament fizette, egész évben, a parlamenti vakáció idején is. A honatyák nem utazhatnak többé korlátlanul a belföldi vonatokon és repülő-járatokon sem: hetente csak egy menettérti repülőutat számolnak el számukra. Akik parlamenti gépkocsit használnak, azok az eddigi 9,5 helyett csak 7,5 liter üzemanyagot számolhatnak el 100 kilométerenként. Azok a törvényhozók, akik nem vesznek igénybe „kincstári” autót, ezentúl havi 1000 lejt számolhatnak el a választókerületükben tett utazások címén. Irodájuk fenntartására továbbra is – havi illetményük másfélszeresét – 7500 lejt kapnak a honatyák, és az összeg feléről kell csak számlát felmutatniuk, mire költötték. Mindezeket a megszorításokat a képviselők és szenátorok jogállásáról szóló törvény tartalmazza, amelyet hétfőn ötödik nekifutásra fogadott el a parlament. A jogszabályt egyszer az államfő küldte vissza megfontolásra, háromszor pedig az alkotmánybíróság dobta vissza a törvényhozók mentelmi jogával kapcsolatos kifogások miatt. A törvényhozók azért voltak kénytelenek takarékossági intézkedéseket elfogadni, mert a kormány ugyanakkora költségvetést irányzott elő a – decemberben 120 fővel gyarapodott – parlament működésére, mint amennyit tavaly költöttek az intézményre. A jobboldali România Liberă című lap a 2010-es adatokra alapozva korábban azt írta, hogy egy romániai szenátor háromszor annyiba kerül, mint egy magyarországi képviselő. A lap számításai szerint Magyarországnak kevesebb mint egymillió forintjába kerül havonta egy képviselő, míg Romániának hárommillió forintba egy szenátor és 1,6 millióba egy képviselő.

MTI

A rovatból ajánljuk:

AUR-tiszteletbeli elnöki tisztség és háborús bűnösök népszerűsítése fűződik Călin Georgescu nevéhez
Az ügyészség büntetőeljárást indított ellene, mert azt mondta, hogy Corneliu Zelea Codreanu légiós vezér és Ion Antonescu marsall „jót is tettek”, és hogy hősöknek és mártíroknak tekinthetők.
Fordult a kocka: Călin Georgescu nyerte az elnökválasztás első fordulóját, Lasconi megelőzte Ciolacut [FRISSÍTVE]
A szavazatok 99,97 százalékos feldolgozottságánál vezet a független jelölt.
Exit poll: Ciolacu és Lasconi jutott az elnökválasztás második fordulójába
Az urnáktól távozó szavazópolgárok körében végzett közvéleménykutatás eredményei szerint a PSD és az USR jelöltje végzett az első két helyen.
Közel 19 ezer szavazóhelyiségben több mint 18 millió állampolgár voksolhat az elnökválasztás első fordulójában
Ha egyik jelölt sem nyeri el az érvényes voksok több mint felét, december 8-án második fordulót tartanak a két legtöbb szavazatot kapott jelölt részévtelével.
December 12-én szavazhatják meg Románia és Bulgária schengeni csatlakozását
Ausztria, Bulgária, Magyarország és Románia belügyminiszterei Budapesten egyeztek meg a térség bővítéséről.
Leállt a gépjárművek műszaki vizsgáztatása
A Román Gépjármű-nyilvántartási Hivatal (RAR) tájékoztatása szerint szerverhiba okozta a problémát.