Megjelent az iskolai óvintézkedések szabályzata

Az iskolák újranyitása előtt minden oktatási intézménynek meg kell tennie az előkészületeket a koronavírus-járvány megelőzésére, a vezetőségnek pedig ki kell neveznie egy felelőst az alkalmazottak közül, aki koordinálja ezt a munkát, folyamatosan tartja a kapcsolatot az egészségügyi személyzettel, a tanfelügyelőség képviselőivel, a megyei közegészségügyi igazgatósággal és a helyi önkormányzattal – írja elő az oktatási is az egészségügyi miniszter közös, a február 8-ai iskolakezdést szabályozó rendelete.

A rendelet előírásai értelmében minden közoktatási intézményben lennie kell egy külön helyiségnek, ahol a koronavírus-gyanús személyeket ideiglenesen el lehet szigetelni; az osztálytermeket úgy kell berendezni, hogy a tanulók között legalább egy méteres távolságot biztosítsanak (ha ezt nem lehet megvalósítani, a lehető legnagyobb távolságot kell biztosítani a tanulók között); a szünetekben, az udvaron is lehetővé kell tenni a gyerekek közötti fizikai távolságtartást; biztosítani kell a szükséges mennyiségű fertőtlenítő és higiéniai szert; folyamatosan raktáron kell tartani elegendő védőfelszerelést a tanulók és a személyzet számára; tájékoztatni kell a személyzetet az intézkedésekről.

A dokumentum értelmében ugyanakkor az oktatási intézmények, specifikumtól függően, kiadhatnak kiegészítő szabályokat is.

Saját szabályokat is hozhatnak

A tanintézetek saját szabályokat állíthatnak fel a hétfőtől az iskolába visszatérő gyerekek testhőmérsékletének mérésével kapcsolatban. A dokumentum javaslatként fogalmazza meg, hogy a lehetőségek függvényében a torlódások elkerülése érdekében több bejáratot jelöljenek ki a tanintézeteknél. Ahol erre nincs mód, fontos a megfelelő távolság betartása. Ugyanakkor javasolják, hogy a tanulók érkezési ideje alatt tartsák nyitva a kapukat, ajtókat a felületek megérintésének elkerülése érdekében. Kézfertőtlenítés után a tanulóknak egyenesen az osztályterembe kell menniük.

A szülők vagy más kísérők nem léphetnek be a tanintézetbe, leszámítva a rendkívüli eseteket, amelyekben szükség van a vezetőség jóváhagyására.

Csúsztatott órakezdés

Arra is kitér a szabályzat, hogy úgy kell összeállítani az órarendet, hogy az órák lehetőség szerint különböző időpontokban kezdődjenek, hogy ezáltal elkerüljék a zsúfoltságot az iskola bejáratánál. Amennyiben az iskolába több váltás jár, a váltások között legalább egy óra szünetet kell hagyni.

A szünetek időpontját úgy kell meghatározni, hogy az átfedési idő a lehető legkisebb legyen, és el kell kerülni, hogy a különböző osztályokba járó diákok között csoportok alakuljanak ki. A pedagógusok a szünetben is felügyelik a diákokat, hogy mindenkor érvényesüljenek a fizikai távolságtartás szabályai – írja a rendelet.

A diákok nem fogyaszthatnak közösen ételt vagy italt, és nem cserélhetnek egymás között személyes tárgyakat (telefonok, táblagépek, íróeszközök, játékok stb.).

Egy ezrelék fertőzöttségi arány alatt minden diák visszatérhet az iskolapadba. Részletek itt https://www.aradihirek.ro/orszag-vilag/ezek-a-forgatokonyvek-ervenyesek…

Közzétette: Aradi Hírek – 2021. február 3., szerda

A rendelet szerint csak olyan sportjátékokra kerülhet sor, amelyekben be lehet tartani a fizikai távolságtartás szabályait, ezeket – ha az időjárás megengedi – szabadtéren kell megszervezni. A sportteremben tartott testnevelés órákon kerülni kell a megerőltető gyakorlatokat, a termet gyakran szellőztetni kell. A testnevelés órák alatt figyelni kell arra, hogy a gyerekek ne érintsék a kezükkel az arcukat, szájukat és szemüket. Az órák előtt és után a tanulóknak fertőtleníteni kell a kezüket. Az órák között a sporttermet minden alkalommal ki kell szellőztetni.

Igazolt beteg miatt felfüggesztik az oktatást

Fel kell függeszteni 14 napra a fizikai jelenléttel zajló oktatást abban az elemi osztályban vagy óvodai csoportban, ahol egy személynél igazolják a SARS-CoV-2 vírust – írja elő a rendelet. Amennyiben az adott osztályteremben két csoport is jár felváltva, csak annak az osztálynak kell áttérnie az online oktatásra, amelynek közösségében a fertőzés megjelent, a másik osztály folytathatja tevékenységét, miután a termet kifertőtlenítették.

Ha az igazolt eset az általános, líceumi vagy szakiskolai osztályban jelenik meg, el kell végezni a járványügyi ankétot és tesztelni kell a fertőzött kontaktjait. A vezetőség a közegészségügyi igazgatósággal való konzultálás után eldönti, hogy karanténba helyezik a kontaktokat vagy felfüggesztik az oktatást. Ha két igazolt eset jelenik meg, az osztálynak 14 napra át kell térnie az online oktatásra.

Ugyanakkor a közegészségügyi igazgatóság elvégzi a járványügyi vizsgálatot és az iskola vezetőségével közösen eldönti, hogy szükséges-e karanténba helyezni további személyeket (más osztályokba járó tanulókat, tanárokat, kiegészítő személyzetet).

Az intézmény személyzete köteles jelenteni a vezetőségnek, ha elkapja a vírust, a vezetőség pedig értesíti az egészségügyi igazgatóságot, amely elvégzi a kontaktkutatást és az oktatási intézménnyel közösen eldönti, hogy szükséges-e felfüggeszteni a fizikai jelenléttel zajló oktatást az intézmény szintjén. A felfüggesztésről szóló határozatot a megyei vészhelyzeti bizottság adja ki az oktatási intézmény vezetőségének a javaslatára, a közegészségügyi igazgatóság jóváhagyásával.

Agerpres

A rovatból ajánljuk:

Ingázni fog a hőmérő higanyszála a következő két hétben
A Bánságban és Körösök vidékén szerdáig a nappali hőmérséklet csúcsértékeinek átlaga a sokéves átlagot meghaladó 8-11 Celsius-fok lesz, majd a hét végére 5-6 fokra csökken. Az éjszakai minimumok átlaga a jelenlegi fagypont körüli értékről péntekig 3-4 fokra nő, majd vasárnapra 0-2 fokra csökken.
AUR-tiszteletbeli elnöki tisztség és háborús bűnösök népszerűsítése fűződik Călin Georgescu nevéhez
Az ügyészség büntetőeljárást indított ellene, mert azt mondta, hogy a Vasgárda vezérei hősöknek és mártíroknak tekinthetők.
Fordult a kocka: Călin Georgescu nyerte az elnökválasztás első fordulóját, Lasconi megelőzte Ciolacut [FRISSÍTVE]
Az Állandó Választási Hatóság valós időben közzétett adatai szerint a szavazatszámlálási jegyzőkönyvek 99,97 százalékos feldolgozottságánál majdnem 23 százalékkal vezet a független jelölt.
Exit poll: Ciolacu és Lasconi jutott az elnökválasztás második fordulójába
Az urnáktól távozó szavazópolgárok körében végzett közvéleménykutatás eredményei szerint a PSD és az USR jelöltje végzett az első két helyen.
Közel 19 ezer szavazóhelyiségben több mint 18 millió állampolgár voksolhat az elnökválasztás első fordulójában
Ha egyik jelölt sem nyeri el az érvényes voksok több mint felét, december 8-án második fordulót tartanak a két legtöbb szavazatot kapott jelölt részévtelével.
December 12-én szavazhatják meg Románia és Bulgária schengeni csatlakozását
Ausztria, Bulgária, Magyarország és Románia belügyminiszterei Budapesten egyeztek meg a térség bővítéséről.