Az erről szóló miniszteri rendeletet pénteken írta alá Vlad Voiculescu egészségügyi miniszter, miután előző nap az egyházak képviselőivel találkozott. Ők azt kérték az egészségügyi hatóságoktól, tegyék lehetővé, hogy a koronavírusos haldokló is felvehesse az utolsó kenetet, szerettei elbúcsúzhassanak tőle, ha pedig meghal, adjanak számára annyi tiszteletet, hogy felöltöztetve zárják koporsóba.
A megbeszélést követően a tárcavezető még azt bizonygatta a sajtónak, hogy a halott felöltöztetése „jóérzés” kérdése, mert „sehol nincs leírva", hogy az elhunytakat ruhátlanul zárják koporsóba. Nem sokkal később azonban Facebook-bejegyzésben kért elnézést tájékozatlanságáért és elismerte: a tavaly április 6. óta hatályos miniszteri rendelet valóban előírja, hogy boncolás esetén a koronavírus-fertőzésben elhunyt halott földi maradványait fertőtlenítsék, majd ruhátlanul helyezzék légmentesen lezárt zsákba.
A tavalyi miniszteri rendelet a koronavírus-fertőzésben elhunytakra is kiterjesztette azokat a közegészségügyi óvintézkedéseket, amelyek a többi ragályos betegség esetében már érvényben voltak. Román médiajelentések szerint azonban sok hozzátartozó panaszkodott arra, hogy a járvány áldozatai szeretteiktől elszakítva, magukra hagyva haltak meg a kórházban, és méltatlan körülmények között kellett eltemetniük őket.
În câteva ore, odată cu apariția în Monitorul Oficial, un nou ordin de ministru va reglementa următoarele: 1....
Közzétette: Vlad Voiculescu – 2021. április 9., péntek
Az egészségügyi minisztérium pénteki közleménye szerint az új miniszteri rendelet szerint a koronavírus-fertőzésben elhunyt pácienseket is a hozzátartozók által rendelkezésre bocsátott ruhában, lezárt koporsóban kell kiadniuk a kórházaknak, hogy a hozzátartozók vallásuknak megfelelő szertartással temethessék el őket.
Ami a súlyos állapotban kórházban kezelt koronavírusos fertőzötteket illeti, az új rendelet lehetővé teszi, hogy kérésére, a kezelőorvos jóváhagyásával a lelkész egy alkalommal meglátogassa őket. A lelkésznek védőöltözetet kell viselnie, amit a kórház biztosít, nem vihet a kórterembe gyúlékony tárgyakat, a látogatás pedig nem tarthat többet 15 percnél.
Hasonlóképpen az egészségügyi óvintézkedések betartásával lehetővé válik, hogy valamely családtag, vagy a jogi képviselő a kezelőorvos jóváhagyásával meglátogassa a kórházban a súlyos állapotban lévő beteget, de a koronavírusos fertőzöttek kórtermébe semmilyen idegen tárgyat nem vihet be.
Országszerte eddig csaknem 25 ezer halottja volt a koronavírus-járványnak.
MTI