A döntés értelmében érvényben marad az éjszakai kijárási tilalom, azaz 23 és hajnali 5 óra között csak munkavégzés vagy életbevágóan fontos esetben hagyhatjuk el a lakásunkat, és ezt előre megírt felelősségvállalási nyilatkozattal kell alátámasztanunk – írja a Maszol. Szabályozzák az üzletek nyitvatartását: 21 óra után például csak a benzinkutak és a gyógyszertárak, továbbá a házhozszállítással foglalkozó éttermek maradhatnak nyitva.
A vendéglátóhelyek forgalmát is szabályozzák: az éttermek, kávézók és szerencsejáték-termek az adott település fertőzöttségi mutatójától függően félházzal vagy egyharmad kapacitással működhetnek, a legrosszabb esetben pedig zárva kell tartaniuk. A diszkók, klubok továbbra sem nyithatnak meg.
A játéktermek, játszóházak, beltéri fürdők ezután is zárva tartanak, de az edző- és fitnesztermek az egészségügyi szabályok betartásával működhetnek, akárcsak a kulturális és színházi intézmények. A sportrendezvényeket nézők nélkül tartják meg, de a szabadidős (csapat-) sporttevékenységeken résztvevők létszámát is korlátozzák tíz főben. Magánrendezvényeket – lakodalmakat, keresztelőket, évfordulókat stb. – tilos szervezni, miként kulturális megemlékezéseket, ünnepségeket sem; ellenben tüntetések lehetnek maximum 100 fő részvételével.
A veszélyesnek nyilvánított (sárga listás) országokból Romániába érkezőknek karanténba kell vonulniuk, de ez nem vonatkozik a határ menti ingázókra, a fuvarozókra, nemzetközi sportversenyek résztvevőire, a diplomáciai testületek tagjaira stb. Az orzságok listáját a közegészségügyi hatóság rendszeresen frissíti.
A koronavírus járvány elleni védekezésül tavaly március 16-án 30 napos szükségállapotott hirdetett Klaus Iohannis államfő, amit utóbb még egy hónappal meghosszabbított. A védekezés enyhébb formája, a veszélyhelyzet tavaly május derekán lépett érvénybe, azóta a kormány havonta hosszabbítja meg.
Újdonság az eddigiekhez képest, hogy a határozattervezetben szerepel a települések fertőzöttségi aránya kiszámítási módszerének a megváltoztatása: e szerint a fertőzési gócokat – ha vannak –, vagyis a kórházakban, idősotthonokban stb. lévőket is figyelembe vennék a fertőzöttségi ráta megállapításakor.