Nem készültek el az elsősöknek és másodikosoknak szánt új tankönyvek, így az idei elsősöket nem várta ábécéskönyv az iskolapadokon a hétfői tanévnyitón. Egy új tanterv fokozatos bevezetését a tavaly kezdték el, ezért a régi elsős és másodikos tankönyvek tartalmi szempontból már nem felelnek meg a követelményeknek. Bár a (nyomtatott és digitális változattal is rendelkező) új tankönyvek bevezetését 2013-ban egy évvel elhalasztották, a – közbeszerzési eljárás átláthatatlanságára panaszkodó – kiadók óvása miatt az új tankönyvek az idei szeptember 15-i tanévkezdésre sem készültek el.
Az elsősök az első hetekben az iskolafelkészítő osztályban tanultakat fogják átismételni, a másodikosok pedig a régi tankönyvek segítségével kezdik el a tananyag elsajátítását – közölte Remus Pricopie oktatási miniszter. A tárcavezető szerint, ha nem sikerül záros határidőn belül lezárni az óvásokat és kiadni az új tankönyveket, akkor nem lesz más megoldás, mint „visszatérni az egységes tankönyvekhez és az állami tankönyvkiadáshoz”.
A romániai kisebbségi nyelveken szervezett oktatás tankönyv-ellátottságáról Király András oktatási államtitkár az Erdélyi Napló című hetilapnak úgy nyilatkozott, hogy eddig egyetlen magyar nyelvű tankönyvet fogadtak el a versenytárgyaláson: az első osztályos ábécéskönyvet. „Az elsősök és másodikosok románból fordított matekkönyveket is fognak kapni, mert nincs magyar nyertes jelenleg. Ha a második licitet szeptember végén kiírják, és nem lesznek óvások, mint az első időszakban, akkor decemberre elképzelhető, hogy lesz tankönyv, ha lesz nyertes pályázat” – mondta az államtitkár arra utalva, hogy a kisebb példányszám miatt drágábban dolgozó romániai magyar tankönyvkiadóknak is ugyanazt a pontszámot kell teljesíteniük a liciten, mint román versenytársaiknak.
Romániában 3 millió 200 ezer iskolás kezdte meg hétfőn a két félévből álló, 2015. június 19-ig tartó új tanévet.
MTI