Mi a hasznos tudás, mire tanítsuk gyermekeinket?

A Mathias Corvinus Collegium (MCC) Aradi Képzési Központja újabb, a fiatal nemzedék oktatását-nevelését érintő előadásra várja az érdeklődőket november 13-án, szerdán.

Egyre gyakrabban fogalmazódik meg a kérdés oktatókban, szülőkben az óvodától az egyetemi szintig: mi jelenti ma a hasznos tudást a gyerekek, fiatalok, fiatal felnőttek számára? Ugyanakkor egyre nagyobb a szakadék oktatók és diákok között, hiszen a digitális világba beleszületett alfa generáció számtalan csatornán tájékozódhat bármiről. Átalakult a tanulás fogalma, megkérdőjeleződött a tárgyi tudás, a nyelvtanulás hasznossága.

Életre kellene nevelni a gyerekeket – hangzik el gyakran. De mit is jelent ez pontosan?

Érzelmi intelligenciát, kommunikációs és szociális készségeket, kritikai gondolkodást? A vélemények megoszlanak. 

Dr. Benedek Dezső nyelvész, antropológus, ösztöndíjat alapított, és évek óta jutalmazza legjobb diákjait felejthetetlen kulturális élményeket nyújtó ázsiai tanulmányúttal. Tizennyolc nyelven beszél, három országban lakik felváltva, diákok százait inspirálja. Kolozsváron született, a Babeş–Bolyai Tudományegyetemen tanult, majd 1978-ban költözött az Egyesült Államokba. A Pennsylvania Állami Egyetemen és Tajvanban tanult kulturális antropológiát. A Georgiai Állami Egyetemen kínai és japán nyelvet, kulturális antropológiát és összehasonlító irodalmat tanított. 1999 óta a Babeş–Bolyai Tudományegyetem vendégtanára.

Négy éven át élt Iralán, a Halál szigetén, amely Tajvan, Szumátra és Timor háromszögében található, és vizsgálta a jami ősközösségi kultúrát.

A kőkorszaki búvártörzs körében megfigyelő résztvevőként, antropológusként élt, és arra törekedett, hogy semmivel ne hasson a törzsre, miközben mindent megtanul tőlük.

Úgy látja, hogy az erdélyi magyar kultúra fennmaradása az oktatás minőségén áll vagy bukik. 

A meghívottal Tóthpál Renáta kisebbségi tanfelügyelő beszélget. Tóthpál Renáta Kolozsváron született, a középiskola befejezése után Aradra költözött, és családot alapított. Temesváron végezte el az óvó- és tanítóképzőt, majd Aradon közgazdász oklevelet szerzett. 2009-től a Csiky Gergely Főgimnázium közgazdaság szakos tanára, hat évig volt az iskola igazgatóhelyettese, 2023-tól pedig Arad megye kisebbségekért felelős tanfelügyelője. Fontosnak tartja, hogy az iskola ne csupán tudást adjon át, hanem inspirálja a diákokat a tanulásra, a kutatásra, a fejlődésre. Keresi, kutatja a válaszokat arra nézve, hogy miként lehet minőségi oktatást biztosítani a diákoknak, ugyanakkor pozitív, befogadó közeget is teremteni számukra az iskolában. Immár felnőtt gyermekeire a legbüszkébb.

A rendezvény időpontja: november 13., szerda, 18 óra, helyszín: az MCC Aradi Képzési Központja (Dezső/Iustin Marșieu utca 39. szám).

Kérik, a részvételi szándékot ezen online űrlap kitöltésével jelezni.

A rovatból ajánljuk:

Megalakult a tőzmiskei és a németperegi képviselőtestület is
Az alpolgármester-választással egyelőre mindkét községben várnak. Van, ahol attól függ a tárgyalás eredménye, hogy megyei szinten az RMDSZ hol, melyik párttal tud megegyezni az alpolgármesteri pozíciókról.
Egyirányúsítanak egy utcát a Tisztviselőtelepen
November 6-tól, szerdától egyirányú forgalom lesz érvényben aradi Teodor Ceontea utcában.
Jubileumi néptánctalálkozót tartanak Pécskán
November 8-án és 9-én tartják meg a XX. Pécskai Néptánctalálkozót a Búzavirág egyesület és Néptáncegyüttes szervezésében. A kétnapos rendezvényen lesz gyerek- és ifjúsági táncház.
Bemutatta Kelemen Hunor A józan ész programját
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldások, milyen változásra van szükség. (x)
Őszi nagytakarítás Pécskán
A pécskai önkormányzat megkezdi a bokrok, fák metszéséből származó ágak, nyesedékek begyűjtését.
Három RMDSZ-es vezetésű önkormányzatban már megalakultak a képviselőtestületek
Az RMDSZ visszaszerezné az egyik aradi alpolgármesteri tisztséget, de nem haladnak a tárgyalások.