Megtorlások: történészkonferencia október 6. alkalmából az Aradi Magyar Napokon
A 131 évvel ezelőtt alapított 1848–1849-es Ereklyemúzeum több mint 17 ezer dokumentumának és tárgyi emlékének csak töredéke látható az aradi Kultúrpalota második emeleti kiállítótermeiben, ezért az aradi múzeum munkatársai – a Kölcsey Egyesülettel együttműködve – rendhagyó tárlatot szerveznek október 6., a 13 honvédtábornok aradi kivégzésének 175. évfordulója alkalmából: a halálra ítéltek olyan személyes emléktárgyait állítják ki, amelyeket még nem láthatott a nagyközönség, vagy csak ritkán kerültek közszemlére.
Pénteken, szombaton és vasárnap 9–17 óra között az ereklyemúzeum ingyen látogatható a Kultúrpalotában, továbbá szombaton 11 órától, illetve vasárnap 13.30-tól a Kölcsey Egyesület ingyen tárlatvezetésre is várja az érdeklődőket. A kamarakiállítást egyébként elsőként péntek délután a Kultúrpalota díszlépcsőházában tekinthetik meg azok, akik 17 órától részt vesznek a Kölcsey Egyesület által szervezett Megtorlások című konferencián, amelyen Babucs Zoltán történész, a Magyarságkutató Intézet főmunkatársa a vértanúk egyenruháiról, Debreczeni Droppán Béla történész, a budapesti Nemzeti Múzeum főmuzeológusa, gróf Batthyány Lajos vértanúságáról és titkos temetéséről, Fleisz János nagyváradi történész Szacsvay Imréről – akinek „egy tollvonás volt csak a bűne” –, Zakar Péter szegedi történész pedig az osztrákok által bebörtönzött csanádi egyházmegyés papokról tart előadást.
A szimpózium végén bemutatják Ujj János aradi nyugalmazott újságíró és történelemtanár, helytörténész Az aradi vértanúk emlékezete a világban című könyvét.