Megtorlások: történészkonferencia október 6. alkalmából az Aradi Magyar Napokon

A IV. Honvédzászlóalj Világosnál szétosztott lobogójának egy darabja az ereklyemúzeumban | Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A IV. Honvédzászlóalj Világosnál szétosztott lobogójának egy darabja az ereklyemúzeumban | Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Az 1848–1849-es magyar forradalom és szabadságharc véres megtorlásának 175. évfordulója alkalmából rendkívüli kiállítást rendez az Arad Megyei Múzeum a ’48-as Ereklyemúzeum gyűjteményéből, a Kölcsey Egyesület pedig történészkonferenciát szervez péntek délután.

A 131 évvel ezelőtt alapított 1848–1849-es Ereklyemúzeum több mint 17 ezer dokumentumának és tárgyi emlékének csak töredéke látható az aradi Kultúrpalota második emeleti kiállítótermeiben, ezért az aradi múzeum munkatársai – a Kölcsey Egyesülettel együttműködve – rendhagyó tárlatot szerveznek október 6., a 13 honvédtábornok aradi kivégzésének 175. évfordulója alkalmából: a halálra ítéltek olyan személyes emléktárgyait állítják ki, amelyeket még nem láthatott a nagyközönség, vagy csak ritkán kerültek közszemlére.

Pénteken, szombaton és vasárnap 9–17 óra között az ereklyemúzeum ingyen látogatható a Kultúrpalotában, továbbá szombaton 11 órától, illetve vasárnap 13.30-tól a Kölcsey Egyesület ingyen tárlatvezetésre is várja az érdeklődőket. A kamarakiállítást egyébként elsőként péntek délután a Kultúrpalota díszlépcsőházában tekinthetik meg azok, akik 17 órától részt vesznek a Kölcsey Egyesület által szervezett Megtorlások című konferencián, amelyen Babucs Zoltán történész, a Magyarságkutató Intézet főmunkatársa a vértanúk egyenruháiról, Debreczeni Droppán Béla történész, a budapesti Nemzeti Múzeum főmuzeológusa, gróf Batthyány Lajos vértanúságáról és titkos temetéséről, Fleisz János nagyváradi történész Szacsvay Imréről – akinek „egy tollvonás volt csak a bűne” –, Zakar Péter szegedi történész pedig az osztrákok által bebörtönzött csanádi egyházmegyés papokról tart előadást.

 

A szimpózium végén bemutatják Ujj János aradi nyugalmazott újságíró és történelemtanár, helytörténész Az aradi vértanúk emlékezete a világban című könyvét.

 

A rovatból ajánljuk:

Kocsik Imre: az alpolgármesteri tisztség elnyerése erőt adhat a magyar közösségnek [AUDIO]
Húsz év után sikerült ismét RMDSZ-es alpolgármestert állítani Pécskán. Az új elöljáró szerint a sok választási kudarc után végre úgy érzik a helyi magyarok, hogy meglett az eredménye a szavazatuknak, és ez még nagyobb összefogásra sarkallhatja őket.
„Karácsony a reményünk forrása”
Pál József Csaba megyéspüspök karácsonyi üzenete.
A forradalom kitörésének 35. évfordulójára emlékezünk
December 21–23. között több helyszínen is megemlékeznek Aradon. Hétfőn Tóth Sándor kopjafájánál tartanak koszorúzást.
Konzuli fogadónapot tartanak februárban Aradon
Átvesznek egyszerűsített honosítási eljárásban kérelmezett dossziékat, beadhatók magyarútlevél-igénylések, a köldökzsinór-program igénylése, illetve egyéb bejelentések.