Ismét várja a látogatókat a menyházai Medve-barlang

Medve-barlang

Várják a látogatókat | Facebook/Peștera Grota Ursului - Moneasa

A hétvégén újból megnyitják a látogatók előtt a Menyháza központjából erdei ösvényen megközelíthető Medve-barlangot. A turista-látványosság felújításon és bővítésen esett át, az eddigi 100 méter helyett 300 méter mélyre kísérik a hegy gyomrába az idegenvezetők a csoportokat.

Menyháza és a hozzátartozó fürdőtelep területén található több mint kéttucat barlang közül az egyik legnevezetesebb a Medve-barlang (Grota Ursului), amelyik nem összetévesztendő a kiskohi (Chișcău,) Medve-barlanggal. A közelmúltban újabb tárnákat és csarnokokat tettek látogathatóvá: lépcsőket, korlátokat, fémrácsos „járdákat” helyeztek el, így a látogatók már nemcsak 100 méternyi távolságban fedezhetik fel az üreget, hanem 300 méterre behatolhatnak a hegy gyomárba.

A turistákat csoportosan engedik be, és idegenvezetők kísérik őket – hívták fel a figyelmet a csütörtöki sajtóbejáráson, amit az Arad megyei önkormányzat szervezett.

Arra is figyelmeztették az érdeklődőket, hogy vigyenek magukkal meleg holmit, mert odabent nyáron sem haladja meg a hőmérséklet a 10-12 Celsius-fokot.

A barlangban ismertető táblákról tájékozódhatnak a turisták a hely történetéről, hasznos dolgokat tudhatnak meg a karsztokról, a barlangi medvéről, az egykor az üregekben élt őskori emberekről, és a szuvenírboltból emléktárgyakat vihetnek haza. Az egyik csarnokot Czárán Gyuláról, nevezték el, így az ő munkásságát is megismerhetik a látogatók. Menyházán egyébként ápolják a Czárán-kultuszt, hiszen az 1906. január 6-án, életének 59. évében elhunyt karszt- és barlangkutató, szakíró volt, akit „a magyar turizmus atyjaként” is emlegetnek ott töltötte utolsó éveit, sírja is a helyi temetőben található, és emléktáblája is van.

Czárán Gyula emléktáblája | Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A magyar fürdőturizmus egyik bölcsője Menyháza

Menyháza Borossebestől 14 km-re északkeletre a Béli-hegységben, a Monyásza-patak partján fekszik. A 2021-es adatokat tükröző népszámlálás szerint 738 lakosából senki sem vallotta magát magyarnak. A községtől néhány kilométerre található fürdőtelepnek nincs állandó lakója, viszont többen tartózkodnak ott, mint a központban: gyógykezelést nyújtó szállodák, wellnesrészleggel rendelkező panziók, éttermek, strand, kemping, sőt egy ifjúsági és gyerektábor működik az egykor szebb napokat is megélt telepen.

Már 1597-ben említik gyógyforrásait, idegenforgalma azonban csekély jelentőségű maradt 1891 utánig, amikor az új tulajdonos, Wenckheim Frigyes fejlesztésekbe fogott. 1895-ben mélyfúrással biztosította a termálvíz-ellátást, fenyőkből és hársfákból parkot alakíttatott ki, két szabadtéri medencét építtetett, kiépíttette a közvilágítást és Borosjenőről cigányzenekart fogadott.

Az egykori Tündérrózsás villa Menyházán | Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A patak felduzzasztásával létrehozott tóba Félixfürdőről betelepítette a tündérrózsát. A fürdőtelepen az aradi elit építtetett magának villákat egykoron.

Látnivalók Menyházán

A falu külterületén 27 barlang és hat zsomboly található, melyeknek az 1980-as években ismert teljes járathosszúsága 3578 m volt. Az 1. sz. pavilon (az egykori Tündérrózsás villa) mellett nyílik a Medve-barlang, melynek sokáig csak egy szifonban végződő tíz méteres bevezető szakaszát ismerték. 1984-ben egy magyar barlangász tárta fel további kiterjedését. Egy hosszúkás teremből a barlang kettéágazik. Bal oldalon negyven méter után újabb szifon következik, míg a jobb oldali járat kétszáz méter hosszú. A helyi tanács 1985-ben átvágta az első szifont a hosszúkás teremig, hogy lehetővé tegye a barlang turisztikai hasznosítását. Ezt bővítették most tovább.

Felújítási munkálatok a barlangban | Fotó: Facebook/Peștera Grota Ursului - Moneasa 

Híres még a Denevér-barlang, amely egy fekete mészkőben képződött cseppkőbarlang, de látható egy vashámor maradványai, felkereshető az egykori márványfejtő, kilátóról lehet gyönyörködni a Béli-hegységben, a fürdőtelep központjában lévő tavon pedig vízibiciklit lehet bérelni nyaranta.

  • A Medve-barlang ezen a hétvégén, április 5-én és 6-án lesz nyitva, szombaton és vasárnap is 11–16 óra között, akárcsak április 12–13-án.
  • A húsvéti ünnepek alkalmából nagypénteken, április 18-án 15–18 óra között, nagyszombaton, április 19-én 11–18 óra között látogatható.
  • Húsvétvasárnap zárva tart, viszont húsvéthétfőn (április 21-én) megnyitják 11 és 18 óra között.

A belépőjegy felnőtteknek 20 lejbe, 5 és 14 év közötti gyerekeknek 10 lejbe kerül, az öt évesnél fiatalabbak ingyen mehetnek be.

A rovatból ajánljuk:

Elment a sporttehetségek csiszolója, Vadász Ernő [AUDIO]
1993-ban Márki Sándor-díjat, 1999-ben Ezüstgyopár-díjat, 2014-ben Kiválóság-díjat kapott.
Előkészületek a húsvéti vásárra
Idén a feltámadás ünnepe egybeesik a nyugati és a keleti keresztény egyházakban.
Szeressük ki egymásból a jót – Böjte Csaba az MCC meghívottja
A ferences szerzetes szerint mindenkiben ott rejlik a jóság, még ha a külső körülmények vagy a nehéz sors próbára is tesz bennünket.
Felújítják a Maros-part belvárosi szakaszát
Mintegy 100 ezer négyzetméteres területet fed le nagyszabású projekt, mólót és függőhidat is építenek.
Több éttermet, cukrászdát és boltot bezáratott Aradon a fogyasztóvédelem elnöke
Piedone showműsort csinált az ellenőrzésekből, a pénzbüntetések összértéke közel 300 ezer lej.
Rágcsálóirtást tartanak csütörtökön és pénteken
Zöldövezeteken, sétányokon, bontási vagy építkezési területeken, hulladékudvarok környékén végzik a tisztítást.