Így néz ki Torma Csaba teleszkópján keresztül a „betlehemi csillag”

Decemberben a Jupiter és a Szaturnusz olyan mértékben közelíti meg egymást, hogy ha valaki egy kicsit rövidlátó, szabad szemmel egy nagy fényes csillagnak fogja látni az égitesteket.
 

Ilyen együttállás nem volt a 18. század óta és hasonló csillagászati jelenség legközelebb csak 2080-ban lesz – mondta el az MTI-nek Kiss László csillagász, a magyar Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont (CSFK) főigazgatója.

Hozzátette: a két bolygó december 21-én, a téli napforduló idején volt a legközelebb egymáshoz, 6 ívpercre. Ez azt jelenti, hogy a holdkorong átmérőjének mindössze egyötöd része lesz közöttük a távolság – érzékeltette a csillagász, hozzátéve, hogy a két bolygó közelsége már december elején is megfigyelhető volt.

„Ha valaki kicsit rövidlátó, úgy látja majd december közepén, végén, mintha összeolvadt volna a két bolygó" – mondta Kiss László. A csillagász elmondta azt is, hogy a jelenséget távcsővel napnyugta után, alacsonyan a délnyugati horizont felett lehet megfigyelni. Olyan helyről érdemes fürkészni az égboltot, ahol nem takarják el házak vagy fák a délnyugati irányt. Kiss László hozzátette: még a 200-250-szeres nagyítású távcsövekben is egy látómezőben lehet majd látni a Jupitert és a négy legnagyobb holdját, valamint a Szaturnusz öt legfényesebb holdját és gyűrűjét.

A csillagász magyarázatként hozzáfűzte: az égi jelenség a Föld, a Jupiter és a Szaturnusz mozgásából és keringési idejéből adódik. A Jupiter 11 év alatt kerüli meg a Napot, a Szaturnusz pedig több mint három évtized alatt. „A bolygók szépen, naprendszeri óraműként járják körbe az útjukat és időnként a Földről nézve úgy jön ki, hogy egymás mellett látszanak" – mondta a csillagász, hozzátéve, hogy a Jupiter Vénusz-közelítése még látványosabb szokott lenni, vannak, akik azt mondják, hogy a betlehemi csillag is ennek a két bolygónak a közelsége volt.

Torma Csaba kisiratosi amatőr csillagásznak sikerült megörökíteni e két bolygónak az együttállását, az ezt megörökítő képet a Facebook-oldalán tette közzé.

A téli égbolt látványosságai közé sorolta Kiss László azt is, hogy az esti égbolton kelet felé még mindig jól látszik a Mars, ahol pár héttel ezelőtt porvihar kezdődött, a csillagászok most azt várják, hogy hamarosan az egész bolygót eltakaró vihar keletkezik belőle. Hajnalban pedig a délkeleti horizonton a ragyogó Vénuszt láthatják a korán kelők – tette hozzá.

A rovatból ajánljuk:

Elment a sporttehetségek csiszolója, Vadász Ernő [AUDIO]
A kosárlabda aradi úttörői közé számított.
Előkészületek a húsvéti vásárra
Idén a feltámadás ünnepe egybeesik a nyugati és a keleti keresztény egyházakban.
Szeressük ki egymásból a jót – Böjte Csaba az MCC meghívottja
A ferences szerzetes szerint mindenkiben ott rejlik a jóság, még ha a külső körülmények vagy a nehéz sors próbára is tesz bennünket.
Ismét várja a látogatókat a menyházai Medve-barlang
Az eddigi 100 méter helyett 300 méter mélyre kísérik a hegy gyomrába az idegenvezetők a csoportokat.
Felújítják a Maros-part belvárosi szakaszát
Mintegy 100 ezer négyzetméteres területet fed le nagyszabású projekt, mólót és függőhidat is építenek.
Több éttermet, cukrászdát és boltot bezáratott Aradon a fogyasztóvédelem elnöke
Piedone showműsort csinált az ellenőrzésekből, a pénzbüntetések összértéke közel 300 ezer lej.