A református egyház jelenti az intézményes magyar életet Angyalkúton [AUDIO]

„A templom a minden” | Fotó: Pataky Lehel Zsolt

„A templom a minden” | Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Az Arad megyei Angyalkút mai nevét a település területén ásott öt kút egyike fölé emelt, angyalt ábrázoló kőszoborról kapta, de csak a német lakosság 18. századi beköltözése után nevezték így a középkortól még Kisfalud néven ismert helységet.

A második világháború után több mint 160 sváb lakosát hurcolták a szovjetunióbeli munkatáborokba, sokan nem is tértek haza a lágerekből. Az 1960-as években kezdődött meg a német ajkú lakosság kitelepítése a kommunista Romániából, az üresen hagyott házaikba főként románokat költöztettek Bihar, Máramaros és Beszterce-Naszód megyéből, de ha elszórtan is, jöttek magyarok Szatmárból, ám főként a Szilágyságból. 

Többségük református vallású volt, és hamar megalapították saját kis szórványgyülekezetüket, amelyet Pataky Lehel Zsolt keresett fel. Hallgassa meg a Temesvári Rádió Magyar adása számára készült riportot:

 

Az angyalkúti reformátusok önerőből építették fel a templomukat, 2000-ben szentelték fel. A mostani felnőtt gyülekezeti tagok kisgyerekként segédkeztek a munkálatoknál. Érthető, hogy a nyári templomfelújításkor is az első hívó szóra jöttek segíteni. 

Templomfelújítás kalákában | Fotó: Angyalkúti Református Egyházközség Facebook-oldala

Az angyalkúti református gyülekezet asszonyai is kiveszik a részüket a közösségi programokból, csigatésztakészítéssel, mézeskalácssütéssel és a rendezvények „háttérmunkájának” biztosításával járulnak segítenek, ahol csak tudnak. Gombos Brigitta lelkipásztor a hitéleten kívüli tevékenységével, a közösség iránti odaadásával vívta ki az angyalkúti hívek tiszteletét és szeretetét, a vallás- és bibliaórákra, fakultatív magyar oktatásra nem csak magyar anyanyelvű gyerekek járnak.

Foglalkozás a gyerekekkel | Fotó: Angyalkúti Református Egyházközség Facebook-oldala

A júniusi helyhatósági választásokon négy év szünet után sikerült visszajuttatnia az önkormányzatba egy képviselőt a magyarságnak, Bene Sándor személyében, így az október végén megalakuló új testületben már az RMDSZ jelöltje is ott lesz. Bene Sándor a református egyházközség gondnoka is egyben, és aktív szervezője a közösségi programoknak.

A rovatból ajánljuk:

Kocsik Imre: az alpolgármesteri tisztség elnyerése erőt adhat a magyar közösségnek [AUDIO]
Húsz év után sikerült ismét RMDSZ-es alpolgármestert állítani Pécskán. Az új elöljáró szerint a sok választási kudarc után végre úgy érzik a helyi magyarok, hogy meglett az eredménye a szavazatuknak, és ez még nagyobb összefogásra sarkallhatja őket.
„Karácsony a reményünk forrása”
Pál József Csaba megyéspüspök karácsonyi üzenete.
A forradalom kitörésének 35. évfordulójára emlékezünk
December 21–23. között több helyszínen is megemlékeznek Aradon. Hétfőn Tóth Sándor kopjafájánál tartanak koszorúzást.
Konzuli fogadónapot tartanak februárban Aradon
Átvesznek egyszerűsített honosítási eljárásban kérelmezett dossziékat, beadhatók magyarútlevél-igénylések, a köldökzsinór-program igénylése, illetve egyéb bejelentések.