Nem uralkodnak édeni állapotok a paradicsomtermesztésben [AUDIO]

A kép illusztráció | Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A kép illusztráció | Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Több tonna, fogyasztásra teljesen alkalmas paradicsom végzi naponta a kukákban, miután hirtelen annyi a termény a piacokon, hogy aprópénzért sem tudják eladni a termelők. A gazdák szerint ennek oka a kormány által nyújtott paradicsomtermesztési támogatás, mert a szubvenció miatt sokan fogtak bele a termesztésbe, de a felvásárlás nem biztosított, az áruházláncok az importárut részesítik előnyben.

A mezőgazdasági minisztérium által néhány éve elindított paradicsomtermesztési, az úgynevezett Tomata-programban az állam 1000 négyzetméter fóliasátras, illetve egy hektár szabadföldi paradicsom termesztését támogatja 3000 euróval. A kedvezményezettek köre az őstermelőktől a családi gazdaságokon át a mezőgazdasági vállalkozásokig terjed. Idén újdonság, hogy a szubvenció első részletét előlegként folyósították, ami előnyös, de a gazdák szeretnék, hogy az értékesítési láncba is bekerüljenek a helyi termelők – mondta Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.

A termelők szerint gondot okoz, hogy Romániában nincs központosított értékesítési lehetőség, és mivel jelenleg paradicsomból rengeteg érett be egyszerre, az árak az előállítási költségeket sem fedezik.

Andó László | Facebook

A kiszámítható értékesítés hiányára panaszkodott Kisiratos alpolgármestere, Andó László, aki maga is földműveléssel foglalkozik. Tavaly igényelte az állami támogatást egy hektár szabadföldi paradicsom termesztésére, de idén, épp a múltévi keserű tapasztalatok alapján, már nem vágott bele. Bár ő szerencsésnek mondhatja magát, hiszen egy pályázat keretében létesített helyi társulásban egy részét fel is dolgozták a termésnek.

A Digi24.ro portál szerint a felvásárlók 1 lejt hajlandók adni a paradicsom kilójáért, miközben ahhoz, hogy némi profit is legyen rajta, legalább négy lejt kellene kapniuk a termelőknek. A végső fogyasztók, a vásárlók azonban semmit sem tapasztalnak az alacsony árból, ha piacra vagy a szupermarketbe mennek. A hasznot mindig a viszonteladók teszik zsebre – mondta meg Andó László.

A témáról Pataky Lehel Zsolt készített összeállítást a Temesvári Rádió Magyar adása számára. Hallgassa meg:

A rovatból ajánljuk:

Megkapta az összes engedélyt az ottlakai–nagypéli napelempark
Európa legnagyobb napelemparkja lesz a 800 millió euróból épülő, több mint ezer hektáros és 1044 MW teljesítményű létesítmény.
Emelkedőben a munkanélküliség, további elbocsátások várhatók az autóiparban
Arad megyében a múlt év végén 1,64 százalékos volt a munkanélküliségi arány.
Január 20-tól fizethetők a helyi adók és illetékek Aradon
Az első félévi részlet határideje március 31., de aki egész évre kifizeti, 10 százalékos kedvezményt kap.
Megszavazták a helyi adók és illetékek mértékét a 2025-ös évre
Aki 2025. március 31-ig kifizeti az egész éves adót, 10 százalékos kedvezményben részesül.
Románia még mindig a kullogók között áll az EU-ban a minimálbér tekintetében
Még úgyis, hogy az elmúlt tíz évben az nálunk nőtt a legnagyobb mértékben a minimálbér.
Jó évet zárt a kamara, jövőre cégalapításra hirdet pályázatokat
Fellendülést hozhat a megye gazdaságának a schengeni csatlakozás az intézmény elnöke szerint.