A mezőgazdasági minisztérium által néhány éve elindított paradicsomtermesztési, az úgynevezett Tomata-programban az állam 1000 négyzetméter fóliasátras, illetve egy hektár szabadföldi paradicsom termesztését támogatja 3000 euróval. A kedvezményezettek köre az őstermelőktől a családi gazdaságokon át a mezőgazdasági vállalkozásokig terjed. Idén újdonság, hogy a szubvenció első részletét előlegként folyósították, ami előnyös, de a gazdák szeretnék, hogy az értékesítési láncba is bekerüljenek a helyi termelők – mondta Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
A termelők szerint gondot okoz, hogy Romániában nincs központosított értékesítési lehetőség, és mivel jelenleg paradicsomból rengeteg érett be egyszerre, az árak az előállítási költségeket sem fedezik.
A kiszámítható értékesítés hiányára panaszkodott Kisiratos alpolgármestere, Andó László, aki maga is földműveléssel foglalkozik. Tavaly igényelte az állami támogatást egy hektár szabadföldi paradicsom termesztésére, de idén, épp a múltévi keserű tapasztalatok alapján, már nem vágott bele. Bár ő szerencsésnek mondhatja magát, hiszen egy pályázat keretében létesített helyi társulásban egy részét fel is dolgozták a termésnek.
A Digi24.ro portál szerint a felvásárlók 1 lejt hajlandók adni a paradicsom kilójáért, miközben ahhoz, hogy némi profit is legyen rajta, legalább négy lejt kellene kapniuk a termelőknek. A végső fogyasztók, a vásárlók azonban semmit sem tapasztalnak az alacsony árból, ha piacra vagy a szupermarketbe mennek. A hasznot mindig a viszonteladók teszik zsebre – mondta meg Andó László.
A témáról Pataky Lehel Zsolt készített összeállítást a Temesvári Rádió Magyar adása számára. Hallgassa meg: