Nem uralkodnak édeni állapotok a paradicsomtermesztésben [AUDIO]

A kép illusztráció | Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A kép illusztráció | Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Több tonna, fogyasztásra teljesen alkalmas paradicsom végzi naponta a kukákban, miután hirtelen annyi a termény a piacokon, hogy aprópénzért sem tudják eladni a termelők. A gazdák szerint ennek oka a kormány által nyújtott paradicsomtermesztési támogatás, mert a szubvenció miatt sokan fogtak bele a termesztésbe, de a felvásárlás nem biztosított, az áruházláncok az importárut részesítik előnyben.

A mezőgazdasági minisztérium által néhány éve elindított paradicsomtermesztési, az úgynevezett Tomata-programban az állam 1000 négyzetméter fóliasátras, illetve egy hektár szabadföldi paradicsom termesztését támogatja 3000 euróval. A kedvezményezettek köre az őstermelőktől a családi gazdaságokon át a mezőgazdasági vállalkozásokig terjed. Idén újdonság, hogy a szubvenció első részletét előlegként folyósították, ami előnyös, de a gazdák szeretnék, hogy az értékesítési láncba is bekerüljenek a helyi termelők – mondta Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.

A termelők szerint gondot okoz, hogy Romániában nincs központosított értékesítési lehetőség, és mivel jelenleg paradicsomból rengeteg érett be egyszerre, az árak az előállítási költségeket sem fedezik.

Andó László | Facebook

A kiszámítható értékesítés hiányára panaszkodott Kisiratos alpolgármestere, Andó László, aki maga is földműveléssel foglalkozik. Tavaly igényelte az állami támogatást egy hektár szabadföldi paradicsom termesztésére, de idén, épp a múltévi keserű tapasztalatok alapján, már nem vágott bele. Bár ő szerencsésnek mondhatja magát, hiszen egy pályázat keretében létesített helyi társulásban egy részét fel is dolgozták a termésnek.

A Digi24.ro portál szerint a felvásárlók 1 lejt hajlandók adni a paradicsom kilójáért, miközben ahhoz, hogy némi profit is legyen rajta, legalább négy lejt kellene kapniuk a termelőknek. A végső fogyasztók, a vásárlók azonban semmit sem tapasztalnak az alacsony árból, ha piacra vagy a szupermarketbe mennek. A hasznot mindig a viszonteladók teszik zsebre – mondta meg Andó László.

A témáról Pataky Lehel Zsolt készített összeállítást a Temesvári Rádió Magyar adása számára. Hallgassa meg:

A rovatból ajánljuk:

Drágább Aradon bevásárolni, mint Bukarestben
Az alapélelmiszerek árait vizsgálták.
Összesen 236 alkalmazott elbocsátását jelentette be két Arad megyei cég
Egy autóipari és egy műanyagipari vállalkozás jelentette be a létszámleépítést, 42 alkalmazottnak küldtek már értesítést erről.
Kamionos gáztöltőállomást avattak Pécskán
A dél-erdélyi (A1-es) autópálya pécskai lehajtójának közelében épült meg az olaszországi Vulcan Gas romániai leányvállalatának első töltőállomása, amelyet a közeljövőben egy bukaresti és egy konstancai kút megnyitása követ.
December 20-ig törleszthető a fináncnak az adóhátralék
Az adóamnesztia lényege, hogy a cégek mentesülnek a büntetőkamatok kifizetése alól, a magánszemélyeknek pedig csak az adósság egy részét kell befizessék.
Az agrárminiszter szerint már utalják az aszály utáni kártérítéseket
A következő napokban összesen több mint 2 milliárd lej érkezik meg a számlájukra – mondta Florin Barbu.
Legfeljebb két évig alkalmazható valaki minimálbérrel, utána emelni kell a fizetését
Kihirdette szerdán Klaus Iohannis államfő a minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvényt.