A szárazság miatt 30-40 százalékkal kevesebb mézet termeltek [AUDIO]

A hegyekbe kellett vinni a kaptárakat, hogy nektárt és virágport gyűjthessenek a méhek | Fotó: Pál Méhészet Facebook-oldala

A hegyekbe kellett vinni a kaptárakat, hogy nektárt és virágport gyűjthessenek a méhek | Fotó: Pál Méhészet Facebook-oldala

Drasztikusan csökkent a méztermelés Romániában a nyári szárazság miatt. A méhtenyésztők szakmai szövetsége a veszteségek kompenzálása érdekében méhcsaládonként 10 eurónyi támogatást kér a román államtól. Ez gyorssegélyt jelentene a termelőknek, de hosszú távon az Európai Unión kívülről érkező áru korlátozásában látnák a megoldást, mert a termelők szerint az olcsó kínai és ukrajnai import tovább rontja a helyzetüket.

Az idei nyári szárazság nemcsak a haszonnövényeket, hanem a méhészetet is hátrányosan befolyásolta. Az aszályhoz perzselő hőség is társult, ezért a növények virágzása elmaradt vagy rövid ideig tartott, emiatt a hordás ideje is lerövidült – mondta az Arad megyei Székudvaron családi vállalkozást működtető Pál Attila méhész. Ilyenkor az amúgy szorgos, beporzó haszonállatok „ingyenélők”, mert a gazdának kell etetnie őket mézzel és különböző szörpökkel. A szélsőséges időjárás rányomja a bélyegét méhpopuláció számára is a székudvari termelő szerint.

Az utóbbi három évben a méz exportja visszaesett, mert az Európai Unión kívülről érkező olcsó méz nemcsak a romániai, hanem a közös piacot is elárasztja. A szupermarketekben kapható mézkészítmények általában harmadik országbeli és romániai mézek keverékéből állnak. Az Európai Bizottság tervezi ugyan a földrajzi eredetmegjelölés bevezetését és a vám kivetését az ukrajnai mézre, de Pál Attila szerint ennél nagyobb szigorításra lenne szükség.

Pál Attila standja az idei Agromalim vásáron | Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A Romániai Méhtenyésztők Egyesülete méhcsaládonként 10 eurónak megfelelő állami támogatást kért a mezőgazdasági minisztériumtól, ami a székudvari méhész szerint rövid távú gyorssegélyt jelentene a méhészek számára.

Hallgassa meg Pataky Lehel Zsolt riportját, ami a Kossuth Rádió Hajnal-Táj című műsorában hangzott el:

 

Romániában 35-37 ezer méhészt, és hivatalosan 2,4 millió méhcsaládot tartanak nyilván, ami a második legnépesebb populáció Európában, a produkciót tekintve pedig a harmadik helyen áll Románia. Ehhez képest egy romániai lakos évente átlagosan 600-750 gramm mézet fogyaszt. A méhtenyésztők szakmai szervezete szerint az államnak az iskolai mézfogyasztás bevezetésével, a kórházak és egyéb szociális intézmények hazai mézzel történő ellátásával segíthetne a termelőkön, egyúttal növelhetné a jó minőségű, egészséges méz fogyasztását.

A rovatból ajánljuk:

A gazdák szerint több mint 70 ezer, a mezőgazdasági igazgatóság szerint 40 ezer hektárt érintett az aszály
A szakhatóság vezetője szerint a jogosultak október végéig megkapják a kártérítést.
Korán kezdődött a szüret Hegyalján, az aszály miatt feleakkora lett a termés [AUDIO]
Balla Géza szerint öntözni kell, ha nem akarnak felhagyni a borászattal.
Megnyílt a 34. Agromalim nemzetközi mezőgazdaság vásár [AUDIO]
A hagyományos földműveléstől a digitalizált mezőgazdasági eljárásokig minden megtalálható a négynapos eseményen.
Véget vet a kormány a burkolt áremeléseknek
A csomagoláson fel kell tüntetni, ha csökkent a termék súlya, de az ára változatlan.
Innovációs trendek a mezőgazdaságban
25. alkalommal szervezik meg a Magyar Gazdafórumot.