A szárazság miatt 30-40 százalékkal kevesebb mézet termeltek [AUDIO]

A hegyekbe kellett vinni a kaptárakat, hogy nektárt és virágport gyűjthessenek a méhek | Fotó: Pál Méhészet Facebook-oldala

A hegyekbe kellett vinni a kaptárakat, hogy nektárt és virágport gyűjthessenek a méhek | Fotó: Pál Méhészet Facebook-oldala

Drasztikusan csökkent a méztermelés Romániában a nyári szárazság miatt. A méhtenyésztők szakmai szövetsége a veszteségek kompenzálása érdekében méhcsaládonként 10 eurónyi támogatást kér a román államtól. Ez gyorssegélyt jelentene a termelőknek, de hosszú távon az Európai Unión kívülről érkező áru korlátozásában látnák a megoldást, mert a termelők szerint az olcsó kínai és ukrajnai import tovább rontja a helyzetüket.

Az idei nyári szárazság nemcsak a haszonnövényeket, hanem a méhészetet is hátrányosan befolyásolta. Az aszályhoz perzselő hőség is társult, ezért a növények virágzása elmaradt vagy rövid ideig tartott, emiatt a hordás ideje is lerövidült – mondta az Arad megyei Székudvaron családi vállalkozást működtető Pál Attila méhész. Ilyenkor az amúgy szorgos, beporzó haszonállatok „ingyenélők”, mert a gazdának kell etetnie őket mézzel és különböző szörpökkel. A szélsőséges időjárás rányomja a bélyegét méhpopuláció számára is a székudvari termelő szerint.

Az utóbbi három évben a méz exportja visszaesett, mert az Európai Unión kívülről érkező olcsó méz nemcsak a romániai, hanem a közös piacot is elárasztja. A szupermarketekben kapható mézkészítmények általában harmadik országbeli és romániai mézek keverékéből állnak. Az Európai Bizottság tervezi ugyan a földrajzi eredetmegjelölés bevezetését és a vám kivetését az ukrajnai mézre, de Pál Attila szerint ennél nagyobb szigorításra lenne szükség.

Pál Attila standja az idei Agromalim vásáron | Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A Romániai Méhtenyésztők Egyesülete méhcsaládonként 10 eurónak megfelelő állami támogatást kért a mezőgazdasági minisztériumtól, ami a székudvari méhész szerint rövid távú gyorssegélyt jelentene a méhészek számára.

Hallgassa meg Pataky Lehel Zsolt riportját, ami a Kossuth Rádió Hajnal-Táj című műsorában hangzott el:

 

Romániában 35-37 ezer méhészt, és hivatalosan 2,4 millió méhcsaládot tartanak nyilván, ami a második legnépesebb populáció Európában, a produkciót tekintve pedig a harmadik helyen áll Románia. Ehhez képest egy romániai lakos évente átlagosan 600-750 gramm mézet fogyaszt. A méhtenyésztők szakmai szervezete szerint az államnak az iskolai mézfogyasztás bevezetésével, a kórházak és egyéb szociális intézmények hazai mézzel történő ellátásával segíthetne a termelőkön, egyúttal növelhetné a jó minőségű, egészséges méz fogyasztását.

A rovatból ajánljuk:

Drágább Aradon bevásárolni, mint Bukarestben
Olyan alapélelmiszerek árait vizsgálták, mint a burgonya, paradicsom, paprika, uborka, tej és tojás.
Összesen 236 alkalmazott elbocsátását jelentette be két Arad megyei cég
Egy autóipari és egy műanyagipari vállalkozás jelentette be a létszámleépítést, 42 alkalmazottnak küldtek már értesítést erről.
Kamionos gáztöltőállomást avattak Pécskán
A dél-erdélyi (A1-es) autópálya pécskai lehajtójának közelében épült meg az olaszországi Vulcan Gas romániai leányvállalatának első töltőállomása, amelyet a közeljövőben egy bukaresti és egy konstancai kút megnyitása követ.
December 20-ig törleszthető a fináncnak az adóhátralék
Az adóamnesztia lényege, hogy a cégek mentesülnek a büntetőkamatok kifizetése alól, a magánszemélyeknek pedig csak az adósság egy részét kell befizessék.
Az agrárminiszter szerint már utalják az aszály utáni kártérítéseket
A következő napokban összesen több mint 2 milliárd lej érkezik meg a számlájukra – mondta Florin Barbu.
Legfeljebb két évig alkalmazható valaki minimálbérrel, utána emelni kell a fizetését
Kihirdette szerdán Klaus Iohannis államfő a minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvényt.