Orbán Viktor Tusványoson: kell egy magyar nagystratégia!

Orbán Viktor előadást tart a 33. Tusványoson. Mellette Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke és Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke (takarásban) | Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Orbán Viktor előadást tart a 33. Tusványoson. Mellette Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke és Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke (takarásban) | Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Ha világrendszerváltásról van szó, akkor szükség van egy „magyar nagystratégiára” is – jelentette ki a Orbán Viktor magyar kormányfő Tusnádfürdőn, a 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor zárónapján szombaton. A miniszterelnök arról is beszélt, hogy a világrendszer-váltás nem elsősorban veszély, hanem lehetőség, és Ázsia lesz a világ központja. Orbán szerint az európai politika összeomlott, s ha Ukrajnán és Oroszországon múlik, akkor nem lesz béke. Azt is mondta: ki kell terjeszteni a családtámogatási rendszert a magyarok lakta területekre az országhatáron kívülre is.

Békét csak kívülről lehet hozni

Ha a két háborúzó félen, Ukrajnán és Oroszországon múlik, akkor nem lesz béke, békét csak kívülről lehet hozni – jelentette ki, hozzátéve: a háborúban brutális, százezres veszteségeket szenvednek el a felek, ennek ellenére mégsem akarnak kiegyezni egymással, aminek két oka van: egyfelől mindketten azt hiszik, hogy győzhetnek, másfelől mindkettőt fűti a saját valós vagy vélt igazsága.

A kormányfő közölte: az ukránok azt gondolják, hogy ez egy orosz invázió, amely sérti a nemzetközi jogot, a területi szuverenitást, és ők valójában önvédelemben vannak és függetlenségi háborút folytatnak. Az oroszok azt gondolják, hogy súlyos NATO-katonai fejlesztések történtek Ukrajnában, Ukrajnának meg van ígérve a NATO-tagság, és ők nem akarnak sem NATO-csapatokat, sem NATO-fegyvereket látni az orosz–-ukrán határon. Vagyis Oroszországnak – mondják ők – joga van az önvédelemhez, és ez valójában egy kiprovokált háború. Mindenkinek van tehát valamilyen, vélt vagy valós igazsága, és egyik fél sem fogja feladni a háborút – tette hozzá Orbán Viktor.

Az európai politika összeomlott

Az európai politika összeomlott, Európa ugyanis feladta saját érdekeinek védelmét – jelentette ki Orbán Viktor. Hozzátette: Európa jelenleg „az USA demokrata párti politikáját követi feltétel nélkül, akár önsorsrontás árán is”, miközben az Oroszország ellen bevezetett szankciók alapvető európai érdekeket sértenek, felviszik az energia árát és versenyképtelenné teszik az európai gazdaságot. Azt hangsúlyozta: az európai hatalmi rendszer lényege eddig a Párizs–Berlin tengely volt, ami mára nem létezik, vagy „lényegtelen és megkerülhető” lett az új, London, Varsó, Kijev, a balti és a skandináv államok által alkotta erőközponthoz képest.

Orbán Viktor miniszterelnök, jobbján Németh Zsolt, a balján Tőkés László | Fotó: MTI/Veres Nándor

A miniszterelnök hangsúlyozta: a Párizs–Berlin tengely leváltása nem új gondolat, hanem „régi lengyel terv”, amelynek lényege, hogy Lengyelország legyen a kontinens első számú amerikai támaszpontja, ezért „behívja az amerikaiakat oda, a németek és az oroszok közé”, ám csak a jelenlegi háború tette lehetővé a megvalósítását. Régi terv ez: Oroszországot meggyengíteni, Németországot pedig túlfejlődni – fogalmazott Orbán Viktor, aki azt is kijelentette, a lengyelek a legszemforgatóbb és a legálságosabb politikát csinálják egész Európában, hiszen „önfeledten üzletelnek az oroszokkal”, miközben ugyanezért morálisan kioktatnak bennünket. Ez egyenes úton vezet az eszkalációhoz – jelentette ki a miniszterelnök.

Ázsia lesz a világ központja

A háború után 500 éve nem tapasztalt világrendszer-változás jön, a következő évtizedekben vagy akár évszázadokban Ázsia lesz a világ meghatározó központja, Európa pedig eldöntheti, hogy skanzenné válik vagy beszáll a világversenybe – mondta Orbán Viktor. Az elmúlt 150 évben is nagy változások történtek velünk és körülöttünk, de ezekben a változásokban a világ meghatározó vezető hatalma mindig nyugaton volt. Ezzel szemben a mostani változás Ázsia irányából kiinduló folyamat. A következő hosszú-hosszú évtizedekben, de lehet, hogy évszázadokban Ázsia lesz a világ meghatározó központja – mondta.

Orbán Viktor kitért arra: Donald Trump azon dolgozik, hogy erre a helyzetre megtalálja az amerikai választ. „Valójában – fogalmazott – Donald Trump kísérlete valószínűleg az USA utolsó lehetősége, hogy a világelsőséget megőrizze”. Európának pedig két lehetősége van. Az első – ami felé most tart –, hogy skanzenné válik, az Egyesült Államok alá betagolódva, egy „alászakosított” szerepben marad az európai kontinens, aminek csodájára jár a világ, de amiben már nincsen „fejlődési dinamika”. A második lehetőség – amit Emmanuel Macron francia elnök hirdet meg – a stratégiai autonómia: „magyarul, be kell neveznünk a világrendszerváltás versenyébe” – jelentette ki.

Résztvevők Orbán Viktor miniszterelnök előadása alatt a 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban, Tusnádfürdőn | Fotó: MTI/Veres Nándor

Újra lehet teremteni Európa tőkevonzó képességét, lehet csinálni nagy infrastrukturális fejlesztéseket, különösen Közép-Európában, kell egy európai katonai szövetség erős európai hadiiparral, kutatással és innovációval, meg kell teremteni az európai energiaönellátást, ami atomenergia nélkül nem fog menni, és a háború után kell kötni egy új kiegyezést Oroszországgal – sorolta Orbán Viktor.

A világrendszer-váltás nem veszély, hanem lehetőség

A mostani világrendszer-váltás nem elsősorban veszély, hanem lehetőség, tágasabb a mozgásterünk, mint az elmúlt 500 évben bármikor volt – hangsúlyozta a bálványosi szabadegyetemen Orbán Viktor miniszterelnök. Hangsúlyozta: 500 éve Európa nyertese, Magyarország vesztese lett az előző világrendszer-váltásnak, mert miközben a kontinens nyugati része számára kinyílt egy új gazdasági tér, az iszlám hódítása hosszú időre háborús övezetté tette az országot, amely ezután – mivel nem tudta önmagát felszabadítani – kénytelen volt betagozódni egy német-Habsburg világba.

Orbán Viktor úgy értékelt: az Amerikai Egyesült Államok fejleményei „nekünk kedvező módon alakulnak”, de hozzátette, nem hiszi, hogy a tengerentúlon adnak nekünk az uniós tagságnál jobb gazdasági-politikai ajánlatot, ám ha mégis, akkor azt „meg kell fontolnunk”. Hozzátette: Kínától megkaptuk a maximális ajánlatot; számukra Magyarország EU-tagsága érték, „szemben az amerikaiakkal, akik állandóan pedzegetik, hogy ki kellene nekünk onnan lépni”. Kína ajánlata, hogy „vegyünk részt egymás modernizációjában”, ha figyelnünk is kell a méretarány-különbségekre.

Az Európai Unió nyugati része nem tér már vissza a nemzetállami formához - értékelt a miniszterelnök, hozzátéve, a közösség keleti fele megvédheti a nemzetállami formát. Kijelentette, az unió a most folyó háborút elvesztette, az Egyesült Államok magára fogja hagyni, hozzátéve, Brüsszel nem lesz képes finanszírozni Ukrajna háborúját, működését, azaz „az Európai Uniónak meg kell fizetnie a háborús kaland árát”, ami „magas lesz, és bennünket is kedvezőtlenül fog érinteni”.

Kell egy magyar nagystratégia!

 A kormányfő kifejtette, az eddigi, általában 2010-ben elkezdett és 2030-ig szóló szakpolitikai akcióterveket „végigvisszük és befejezzük”, ez azonban egy hosszabb távon, akár évszázadokon át fennmaradó világrendszer-váltáskor már nem lesz elegendő. A magyar nagystratégia alapja a konnektivitás, amelyben nem engedjük magunkat bezárni a most kialakuló nyugati és keleti világgazdaság egyikébe sem, mindkettőben ott kell lennünk, emellett nem szállunk be a Kelet elleni háborúba, valamint a technikai és kereskedelmi blokkosodásba sem – hangoztatta Orbán Viktor.

Regisztrációhoz kötötték a részvételt | Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Leszögezte, a stratégiában ugyanilyen fontos elv a gazdasági alapokon nyugvó szuverenitásvédelem is, ennek a gazdasági alapnak pedig a hazai nemzeti bajnokok, a versenyképes középvállalatok, a hazai piacra termelő cégek, illetve a kis- és közepes vállalkozások. Hozzátette, a most meglévő magyar nagystratégia még „nyers és sprőd”, azaz nem emészthető és nem közérthető, kell még jó fél év, hogy ebbe az állapotba kerüljön.

Ki kell terjeszteni a magyar támogatási rendszert

Orbán Viktor azt mondta, belátható időn belül az összes olyan támogatást, amely a magyar társadalom stabilitását és rugalmasságát szolgálja – például a családtámogatási rendszert – ki kell terjeszteni teljes egészében a magyarok lakta területekre az országhatáron kívülre is. A kormányfő szerint a magyar nagystratégiának nemzeti alapokon kell állnia. Minden magyarok lakta területet magában kell foglalnia, és a világon élő összes magyart magához kell kapcsolnia.

A miniszterelnök úgy fogalmazott, az irány nem rossz. A magyar állam jelenleg évente átlagban 100 milliárd forintot fordított erre, miközben a Gyurcsány-kormány időszakában egy év alatt ez csupán 9 milliárd forint volt. Ez több mint tízszeres növekedést jelent – tette hozzá.

MTI

A rovatból ajánljuk:

Választási kisokos
December elsejére.
Kitart a jó idő, de Mindenszentekre és halottak napjára jön a lehűlés
November elsejétől csökkenni kezd a hőmérséklet.
Kezdődik az elnökválasztás kampánya
November 23-án reggel 7 óráig tart.
Vasárnaptól téli időszámítás: a vonatok menetrendjét nem befolyásolja az óraátállítás
Hajnali 4 óráig a nyári, utána a téli időszámítás szerint indulnak a járatok.