Magyarország mindent megtesz azért, hogy Románia még idén beléphessen a schengeni övezetbe

Szijjártó Péter Bukarestben | Fotót: a miniszter Facebook-oldala

Szijjártó Péter Bukarestben | Fotót: a miniszter Facebook-oldala

A magyar kormány mindent megtesz azért, hogy Románia még idén, a magyar európai uniós elnökség időszaka alatt csatlakozhasson a belső határellenőrzés nélküli schengeni övezethez – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Bukarestben.

A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető a román belügyminiszterrel folytatott egyeztetését követően először is leszögezte, hogy Magyarországnak nemzeti érdeke a szomszédos ország csatlakozása a schengeni övezethez, minthogy a közúti határellenőrzés megszűnésével egyrészt eltűnnének a hosszú sorok az átkelőknél, másrészt a forgalom rendelkezésére lehetne bocsátani azonnal tíz, jelenleg csak szombaton használható közúti kapcsolatot. Kiemelte, hogy mindezzel egyszerűbb lesz a kapcsolattartás a határ két oldalán élő magyar közösségek között is.

Arra is kitért, hogy Románia Magyarország egyik legfőbb exportpiaca, így a vállalatok számára is rendkívül kedvező lenne a schengeni tagság, ezáltal még jobb eredményeket mutathatnának fel. „Szóval csak nyerünk Románia schengeni csatlakozásán, ezért mindent megteszünk annak érdekében, hogy a magyar európai uniós elnökség időszaka alatt Románia be tudjon lépni az övezetbe – mondta. – Nagyon reméljük, hogy a nyugat-európai országok sem lesznek képmutatók, és mindazok, akik eddig arról beszéltek, hogy mindezt támogatják, támogatni is fogják, s őszintén reméljük, hogy akik legutóbb megvétózták a románok schengeni csatlakozását, ezúttal nem fogják gátolni az európai konszenzus, a közös európai álláspont létrejöttét.”

Szijjártó Péter arról is beszámolt, hogy megállapodást írt alá a két ország a határon átnyúló bűnüldözési együttműködésről. Rámutatott, hogy mindkét ország olyan útvonalon fekszik, amelyet korábban előszeretettel használtak az illegális bevándorlók és a rájuk épülő szervezett bűnözés. „Tennék ezt most is, ha Románia és Magyarország nem lépne fel annyira szigorúan a migránsokkal, az embercsempészettel és a szervezett bűnözéssel szemben, mint ahogy csináljuk” – fogalmazott. Aláhúzta, hogy a felek megállapodtak ezen együttműködésük még szorosabbra fűzéséről, a mostaninál is aktívabb együttműködésről a biztonság fenntartása érdekében. „Egyértelműen látszik az, hogy az illegális migrációt kiváltó okok nem indultak enyhülésnek, azok egyre súlyosabbak, így az illegális migrációs hullámok is egyre nagyobb mértékben fel fogják ütni a fejüket itt Európa délkeleti határán” - figyelmeztetett.

A miniszter végül ennek kapcsán hangsúlyozta, hogy Magyarország és Románia kulcspozícióban van a tekintetben, hogy magukat és Európát is megóvják az illegális bevándorlóktól. „Természetesen meg is fogjuk védeni magunkat az illegális migránsoktól még akkor is, ha Brüsszelből ezért büntetéssel sújtanak minket, mert nekünk a magyar emberek biztonsága az első” – szögezte le. Rámutatott, hogy a kétoldalú bűnüldözési együttműködés segíteni fog Magyarország és a magyar emberek megvédésében.

MTI

A rovatból ajánljuk:

Hatra emelkedett a moldvai árvíz halálos áldozatainak a száma
28 település több mint ötezer háztartását érintették az áradások.
Adóamnesztiát hirdetett a kormány
A pénzügyminisztérium szerint 330 ezer cégnek és 850 ezer magánszemélynek van tartozása, melyek összértéke 72 milliárd lej.
Jövő áprilistól megszűnik az energiaár-támogatás, csak a rászorulók kaphatnak szubvenciót
Jelenleg havi 100 kW/h-nál kisebb fogyasztás esetén a villanyszámla nem haladja meg a 45 lejt.
Idén eddig több mint 90 ezer betétdíjas csomagolást váltottak vissza
Augusztus elsejéig 1,336 milliárd palackot és fémdobozt vittek vissza.
A bevándorlókkal nőtt Románia állandó lakossága
Az év első napján 19 064 409-en éltek az országban.
Jövő héten kezdik meg az oktatási-nevelési támogatás utalását
Több mint 227 ezren részesülnek a magyar állam támogatásában: az 100 ezer forintnak megfelelő össze az elmúlt tanévre jár.