Vissza a feladóhoz
Bevett szokássá lett, hogy különböző cégek, intézmények vagy szervezetek rövid telefonos írott üzenetben (sms-ben) kínálják a termékeiket, vagy népszerűsítik különböző akcióikat, programjaikat. Magunkra vessünk, ha egy-egy internetes oldalon való böngészéskor türelmetlenül megnyomjuk a „mindet elfogad” gombot, amikor a felhasználási feltételeket nincs türelmünk elolvasni, így nem tudjuk, kihez kerülnek az adataink, ki, milyen célra használja majd e-mail címünket, telefonszámunkat, keresési előzményeinket, érdeklődési körünk alapján milyen „profilt” alkot majd rólunk, ami után különböző ajánlatokkal bombáznak majd minket stb.
Ilyen úton-módon („fejvadász” cégek közvetítésével, adathalászattal, egy-egy támogató aláírással) kerülhettek adataink az RMDSZ-hez is. A magyar érdekvédelmi szövetség Arad megyei szervezete többnyire választások előtt, kampányidőszakban, vagy épp a voksolás napján a mozgósításhoz használta az adatbázisában lévő telefonszámokat. Ezzel a szavazótáborát, tágabb értelemben pedig a magyar közösséget igyekezett megszólítani.
A közelmúlt magyar nemzeti ünnepére, jelesebb aradi rendezvényekre is ily módon hívták a nagyérdeműt, sőt a közeljövő fontos évfordulójára is így toborozzák a közönséget.
Nem is lenne ez semmi baj. De az már ellenérzést vált ki, hogy a Szabadság-szobor újbóli köztérre állításának 20. évfordulójára szervezett ünnepségre és az azt megelőző kortesrendezvényre egy helyesírási hibáktól hemzsegő, rossz magyarsággal megfogalmazott üzenettel hívják az embereket (lásd a mellékelt képernyőmentést).
Ékezeteket és központozást nem ismerő személy állíthatta össze a szöveget, mert arra nem is gondolunk, hogy a mesterséges intelligenciával íratták meg a pár soros üzenetet.
Nem kell magyartanárnak lenni ahhoz, hogy szemet szúró legyen a léhaság. Mert mi másnak nevezhető az, hogy nem vették a fáradtságot, hogy helyesen, szabatosan megfogalmazzanak három mondatot?
A Szabadság-szobor, a 13 vértanú emléke, aradi az aradi magyarok ennél többet érdemelnek. Nem kell csodálkozni, ha az üzenet címzettjei (a szavazók) ugyanígy viszonyulnak majd a feladóhoz.
P. L. Zs.