
Vannak, akik a lakatra írják vagy gravírozzák a neveiket, mások a híd korlátjára firkálják | Fotó: Pataky Lehel Zsolt
A 2015-ben felavatott és a régi pontonhidat felváltó híd hamar az aradiak kedvence lett. Nemcsak azért, mert biztonságosan és kényelmesen át lehet kelni a városháza mögötti Mihai Eminescu- (volt Salacz Gyula-) parkból a városi strand területére, de a hídról szép látványt nyújt a folyópart, a létesítmény díszkivilágításában, a muskátlis virágládák között készült képek pedig „jól mutatnak” a közösségi oldalakon.
Nem véletlen, hogy már divatbemutató is tartottak a hídon, és szinte elkerülhetetlen volt, hogy ne jelenjenek meg hamarosan a szerelmesek lakatjai.
Ezek a lakatok több településen előforduló látványosságok; a szerelmesek összetartozásuk jeléül olyan lakatot akasztanak a korlátra, melybe belevésték vagy belegravírozták nevüket vagy nevük kezdőbetűit. Az összetartozást kifejező lakat felhelyezését követően a szerelmesek rendszerint eldobják a lakat kulcsát, mintegy kifejezve, hogy többé soha nem kívánják levenni.
Aradon több mint 500 ilyen lakat „díszíti” a híd korlátját, és nem zavarja a járókelőket.
„Miért ne lehetne ez a szerelmesek hídja? Amikor itt sétálunk, mi is fiatalabbnak érezzük magunkat” – mondta egy idősebb hölgy, aki barátnője társaságában sétált át a hídon. Egy 50 év körüli férfi viszont aggodalmát fejezte ki. „Attól tartok, hogy a rozsdásodó lakatok kárt tesznek a hídban” – jegyezte meg.
A polgármesteri hivatal sajtóosztálya azt közölte az Agerpres hírügynökséggel, hogy tapasztalatuk szerint évről évre nő a lakatok száma. „Kényelmetlenséget okozhatnak majd, ha újra kell festeni a korlátot, de semmiképpen nem jelentenek veszélyt a híd szerkezetére. Ezek a lakatok romantikus hangulatot kölcsönöznek a hídnak, és mindegyikhez egy-egy szerelmi történet fűződik, amelyek remélhetőleg soha nem érnek véget” – mondta Ralu Cotrău sajtószóvivő.
A tíz évvel ezelőtt átadott gyalogoshíd azzal is közvélemény figyelmének a központjába került, hogy a mozgássérülteknek, babakocsit tolóknak szánt liftet a mai napig nem használhatják a szükséges engedélyek hiányában. Az önkormányzat illetékesei azzal magyarázzák ezt, hogy a lift nem rendelkezik a kazánok, nyomás alatt működő tartályok és emelőszerkezetek felügyeletét ellátó állami hatóság (ISCIR) tanúsítványával, mert a beszállító nagyváradi vállalat soha nem bocsátotta a város rendelkezésére az engedélyeztetéshez szükséges dokumentációt.