Az európai védjegy elismertetésének procedúrája már folyamatban van, a román–magyar határ menti városban azt remélik az uniós oltalomtól, hogy ezentúl nem hozható forgalomba ugyanezen a néven a nagykereskedelemben olyan felvágott, aminek köze sincs Nagylakhoz.
Bár hagyományos román termékként jegyeztetik be, ez közismerten szlovák hentesárú, a nagylaki szlovákok szerint több mint kétszáz évvel ezelőtt az őseik hozták magukkal a receptet, csakúgy, mint a nagylaki galuskáét.
Nagylakon 1803-ban telepedtek le a szlovákok, és ma is a nagylaki számít a legnagyobb szlovák közösségnek Romániában. A 2021-es népszámlálás szerint 6713 állandó lakosa van a trianoni békediktátummal kettévágott Nagylak Romániához került részének, közülük 2457-en vallották magukat szlováknak, ez az ismert nemzetiségű lakosság 36 százaléka. Anyanyelvüket az oktatásban és a közigazgatásban is használhatják a nagylaki szlovákok. A városban gondot fordítanak a hagyományok őrzésére, és gasztronómiáját is meghatározzák a tradicionális ételek.
Nagylaki gasztronómiai különlegességeit mutatja be Pataky Lehel Zsolt riportja, amely a Temesvári Rádió Magyar adása számára készült:
Legutóbb, 2023-ban a pécskai kenyér lett uniós oltalom alatt álló földrajzi jelzésű termék Arad megyéből.