2003 májusában a Bognár Levente, Bölöni György, Búza Gábor, Cziszter Kálmán, Horváth Levente, Király András, Matekovits Mihály, Nagy István, Pávai Gyula, Tokay György és Ujj János alkotta kezdeményező bizottság 108 alapító taggal bejegyeztette Aradon a Szabadság-szobor Egyesületet. Az induláskor nyíltan vállalt elsődleges cél a minoriták udvarában, akkor még rács mögött, jobb sorsra váró Szabadságszobor restaurálása és újra köztérre helyezése volt. A cél maga és a siker felcsillanó lehetősége azonnal megmozdította és az ügy mellé állította nem csak Arad és a megye, hanem az anyaország és tulajdonképpen az egész világ magyarságát is. Az eltökéltség, a példamutató összefogás eredményeként kevesebb, mint egy év alatt – a román politikum minden gáncsoskodása ellenére - a Szobor a helyére került.
A siker nem csak lehetőséget, de indíttatást is adott arra, hogy az Egyesület új távlatokat keressen, új célokat tűzzön maga elé és vállalja azt, hogy az aradi és az Arad megyei magyar kulturális és közösségi élet egyik katalizátora legyen. Idén - mindezek jegyében és a jubileum alkalmából - a Szabadság-szobor Egyesület két rendezvénnyel is színesíteni, gazdagítani szándékozik az Aradi Magyar Napokat.
Október 3-án, csütörtökön Szántay Lajosra, az „építő aradi”-ra emlékezünk. A Szabadság-szobor Egyesület neki és az általa tervezett, idén 100 éve fennálló Kultúrpalotának szenteli jubileumi emlékalbumát, amelyet SZÁNTAY LAJOS ÉS PALOTÁI címmel jelentetünk meg. Az album bemutatója 17,00 órakor lesz a Csiky Gergely Főgimnázium dísztermében.
19,00 órakor a Ioan Slavici színházban St. Martin, a sokoldalú magyarországi zenész koncertezik. St. Martin 1965 január 21.-én született Hódmezővásárhelyen,Szentmártony Imre néven. A szopránszaxofon mestere. Játszott a Névtelen Nullában és az Első Emeletben. 1990-től néhány éven át a Prognózis együttes tagja volt. Kilépett a zenekarból, felvette a St. Martin művésznevet és 1993 májusától szólókarrierbe kezdett. Hét zenés színdarab zeneszerzője és zenei rendezője, a „Hiányzol” című balladája pedig mind a mai napig kísérőzenéje a Magyar Televízió Csellengők című műsorának. Ő szerezte a Magyar Vízilabda válogatott hivatalos bevonuló zenéjét, amely a 2006-os világkupán is felcsendült olimpia bajnokaink döntő meccsei előtt. A „Csillagok, nézz fel!” Kemény Dénes kérésére íródott. St. Martin nemcsak muzsikájával, hanem fotóival és verseivel is kifejezi azt a belső világot, ami dallamaiban is testet ölt. Nevéhez fűződik 3 verseskötet, 1 fotóalbum és több mint 80 fotókiállítás saját képeiből. Zenei pályáját a 2004. évi EMERTON-díj, valamint hat arany-, két platina- és egy gyémántlemez fémjelzi.
A Szabadság-szobor Egyesület jubileumi emlékérmet adományoz mindazoknak, akik az elmúlt évtized alatt jelentős szerepet vállaltak egyesületünk életében, munkájában, A kitüntetések a fenti rendezvényeken kerülnek átadásra.
A belépés mindkét eseményre ingyenes, szeretettel várunk minden érdeklődőt.
A Szabadság-szobor Egyesület Elnöksége