Pécska idegenforgalmi potenciálja a város alatt lévő termálvízkészletben rejlik Antal Péter polgármester szerint. Ennek kiaknázására több terv is született már, de a közelmúltig egyet sem tudtak megvalósítani, mert az altalajkincsek kiaknázását a bukaresti központi hatóságok nem engedték ki a kezükből. Az elmúlt években azonban „megnyíltak a csapok”, pályázatot nyertek a termálvizes távfűtési rendszer kialakítására, amit hamarosan be is fejeznek.
Két kutat fúrtak, az egyiket a városközpontban, amelyből 735 méter mélyről tör fel a 46 Celsius-fokos termálvíz, a másikat pedig a város szélén, a 2022-ban átadott szabadidős park mellett, ami használt termálvíz visszasajtolására szolgál.
A geotermikus távfűtés tizenhárom középületben biztosít majd meleget, többek között óvodákban, iskolákban, a városházán, a sportcsarnokban és a piaccsarnokban.
Mivel a termálkutak már „adottak”, Antal Péter szerint „logikus volt”, hogy a pécskaiak rég dédelgetett álmát, a termálstrand tervét is elkészítsék, de ezt megelőzően a távfűtési rendszerben keringő használt víz kötelező újrahasznosításának is meg kellett találni a módját. Ennek egy része táplálja majd az Ökotavat, másik részét pedig visszasajtolják a mélybe – magyarázta. Az önkormányzat a Nyugati Fejlesztési Régió zöld infrastruktúra programja keretében meghirdetett támogatási összegekből nyert el pályázat útján kétmillió eurónak megfelelő lejt vissza nem téríteni támogatásként (az összköltségvetés 2,2 millió euró, a hiányzó összeget önrészként kell hozzátenni). A finanszírozási szerződést a múlt pénteken írták alá Temesváron.
A projekt egy 1,62 hektár vízfelületű, őshonos növényfajokkal körülvett mesterséges városi tó kialakításáról szól, ami a biodiverzitás növelésével javítja a környezetet a szabadidőpark szomszédságában található, jelenleg kihasználatlan területen. A környezetében parkot alakítunk ki fákkal, sétányokkal köztéri bútorokkal, ami a pécskai lakosok kikapcsolódási helye és a város turisztikai vonzereje lesz. A víz felett fából készült sétány épül, de egy szigetet, kilátókat és madárleseket is kialakítunk, így a látogatók megismerkedhetnek a tó, valamint a szomszédos Maros-ártér Natúrpark biológiai sokféleségével – ismertette a terveket Antal Péter.
A következő lépés a közbeszerzés kiírása lesz, és reményeim szerint májusban már kiválaszthatjuk a kivitelezőt, akinek jövő őszig kell befejeznie a munkálatokat
– nyilatkozta a pécskai polgármester.
- A projektről Pataky Lehel Zsolt készített összeállítást a Temesvári Rádió Magyar adása számára. Hallgassa meg:
Az Ökotó és a park összesen 3,5 hektáron terül majd el, ami a Nyugati Fejlesztési Régió közleményében olvasható számítás szerint 47,92 négyzetméterre növeli Pécskán az egy főre eső zöldövezetek nagyságát, s ez már megközelíti az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által ajánlott 50 négyzetméter/lakos méretet.
Pécska a 2010-es évek elején egy Mórahalommal közösen lebonyolított határon átnyúló pályázat keretében hozott létre bivalyrezervátumot a város határában, az állatokat a szikes élőhelyek helyreállításának céljával telepítették be. Ezen belül egy látogatói központot és digitális múzeumot is építettek, és ha az igás állatok már nincsenek is a farmon, a központ működik, sőt 60 kerékpár továbbra is ingyen bérelhető, ha a turistacsoportok biciklin akarják felfedezni a Maros-ártér növény- és állatvilágát. A város 2022 óta helyi érdekeltségű turisztikai település, így új források nyíltak meg az idegenforgalom fellendítésére. A volt bivalyrezervátum mellett szabadidős parkot alakítottak ki, jövőre elkészül az Ökotó és park, de a fejlesztések folytatódnak a strand tervezésével.
Termálvizes strandot minden korosztálynak, minden évszakban
„A múlt héten benyújtottuk a projektet a minisztériumnak, reméljük, hogy pozitívan bírálják el, és akkor nekikezdhetünk a gyógy- és élményfürdő építésének. Öt-tíz éven belül Pécskának egy 25 hektáros idegenforgalmi övezete lehet majd” – vázolta a jövőt Antal Péter.
A strand tervében különböző méretű és mélységű, fedett és szabadtéri medencék, csúszdák, élményelemek, éttermekkel, napozóteraszok szerepelnek. „Olyan fürdőt tervezünk, amelyben minden korosztály bármelyik évszakban jól érzi majd magát, és nemcsak Arad vagy a szomszédos megyékből, hanem Magyarországról is vonzza a látogatókat” – fogalmazott a város polgármestere.
A strandépítéssel egyidőben a szálláshelyek számát is bővítenék. Pécskán jelenleg három hotel vagy panzió üzemel, ezek összesen 110 szobával rendelkeznek, de a leendő strand közelében egy 150-200 férőhelyes szálloda is fog épülni, az autósok számára pedig egy egyhektáros parkolót is építenek. A városvezető reményei szerint a beruházás különböző szolgáltatások létrejöttét generálja majd, ezáltal fellendül a helyi gazdasági és kulturális élet.
(Forrás: Krónika)