A mezőgazdasági igazgatóság összesen 3805 kárigényt kapott Pavel Ţica igazgató szerint. „A károsultak felbecsülték a veszteségüket, de az embereink helyszíni vizsgálata alapján ez nem minden esetben bizonyosodott be” – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek. „A legsúlyosabb a helyzet a megye nyugati vidékein, Nagylak, Pécska és Sajtény határában, ahol akár 70-80 százalékos az aszálykár” – tette hozzá.
A nagy szárazság és az ahhoz társuló perzselő hőség a repcében, a kukoricában és a napraforgóban tett kárt. A szakemnerek szerint az volt a legnagyobb gond, hogy napokon át árnyékban is 40 Celsius-fokot mértek, és éjszaka sem hűlt le a levegő 20 fok alá, aminek következtében a kukoricacsövek besültek, a növények nem tudtak kifejlődni. Az öntözőrendszerek elavultsága miatt a 350 ezer hektárnyi Arad megyei szántóföldből mindössze 8000 hektáron locsolhatnak, köszönhetően a Szemlakon és Ópáloson működő szivattyúállomásoknak, de a rekkenő hőségben az öntözés sem segített volna, annyira „sokkolta” a növényeket a szélsőséges időjárás.
Pavel Ţica mezőgazdasági igazgató szerint várják a kártérítések kifizetésére vonatkozó kormányrendelet végső formáját, és „állandó kapcsolatot tartanak” a helyi önkormányzatokkal a kárigények összegzésének és a kárpótlások kifizetésének felgyorsítása érdekében. „Valószínű, hogy ennek a hónapnak a végéig megkapják a pénzt, vagyis a hektáronkénti ezer lejt az arra jogosultak” – mondta. Az igazgató szerint sok gazda az előző évek rossz tapasztalatai miatt áttért a szárazságot jobban tűrő cirok vagy más alternatív növények termesztérésre, de Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke úgy vélte, ezzel az a probléma, hogy még nem épült ki ezeknek a növényeknek a felvásárlópiaca.
A román állam minimális mértékben kárpótolta a termelőket a 2022-es veszteségekért is: akkor a beígért 1000 lejes hektáronkénti kártérítésnek végül alig egynegyedét, 225 lejt kaptak hektáronként a károsultak. A kilátásba helyezett ezer lejt is csak akkor kapja meg a gazda, ha teljes mértékben odalett a termés. A biztosítók aszálykárokra nem, vagy csak nagyon kedvezőtlen feltételek mellett kötnek biztosítást – tette hozzá a falugazdász.