Megkapta környezetvédelmi engedélyt az Arad–Nagyvárad gyorsforgalmi autóút

A munkálatok megkezdésére még várni kell | Illusztráció: Arad Megyei Tanács

A munkálatok megkezdésére még várni kell | Illusztráció: Arad Megyei Tanács

Megkapta a környezetvédelmi tárca jóváhagyását hétfőn a Nagyvárad és Arad között megépítendő, Nagyszalontánál a magyarországi M44-es úttal is összeköttetést teremtő gyorsforgalmi út – jelentette be közösségi oldalán Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.

A tárcavezető felidézte, hogy a kétszer kétsávos, 119 kilométeres autóút a legnagyobb olyan infrastrukturális beruházás Romániában, amelynek a megvalósítását az önkormányzatok átvették a közlekedési minisztériumtól, és a Lugos és a dél-romániai, Duna-parti Calafat között megépítendő gyorsforgalmi úttal együtt része a Balti-tenger és az Égei-tenger között kialakítandó Via Carpathia közlekedési folyosónak, amelyről a Három Tenger Kezdeményezés országai állapodtak meg. Fechet szerint az Arad megyei Kisjenőnél megváltoztatták a korábban kijelölt nyomvonalat, hogy a sztráda és az itt megépítendő csomópont ne érintse a védett természeti élőhelyeket.

Az Economedia gazdasági portál szerint a környezetvédelmi engedélyt a tervezettnél később adták ki, így nem valószínű, hogy tartható az eredeti ütemterv, miszerint már idén kiírhatják a versenytárgyalást a gyorsforgalmi út megépítésére, mivel a műszaki tervet is véglegesíteni kell még. Ezt erősítette meg Iustin Cionca Arad megyei tanácselnök is, aki közleményében azt írta, hogy jövőre írják ki a tendert a kivitelezésre.

A gyorsforgalmi út nyomvonala | Forrás: Arad Megyei Tanács
A gyorsforgalmi út nyomvonala | Forrás: Arad Megyei Tanács

Az Arad–Nagyvárad gyorsforgalmi utat három szelvényre bontják: Nagyvárad–Nagyszalonta, Nagyszalonta–Kisjenő, Kisjenő–Arad. A projekt része egy nagyváradi öt kilométeres és egy aradi három kilométeres bekötőút, valamint az a csaknem tíz kilométeres útszakasz, amely Nagyszalontánál a magyar határhoz vezet, és megteremti az összeköttetést a Békéscsabára vezető M44-es úttal.

A beruházás becsült értéke kétmilliárd euró, a finanszírozást pedig európai unió forrásokból fedezik. Megvalósítására a Bihar és Arad megyei, illetve a nagyváradi és Arad városi önkormányzat partnermegállapodást kötött a közúti infrastruktúrát kezelő országos társasággal (CNAIR). Eredetileg az út használatba adását 2026-ra irányozták elő.

MTI

A rovatból ajánljuk:

December 12-én szavazhatják meg Románia és Bulgária schengeni csatlakozását
Ausztria, Bulgária, Magyarország és Románia belügyminiszterei Budapesten egyeztek meg a schengeni térség kiterjesztéséről. E szerint január 1-jétől már nem lesz ellenőrzés a magyar–román határon. A végső döntést az Európai Unió valamennyi tagállamának belügyminiszterei fogják meghozni.
Nagy Vasile képviselő: S.O.S Románia Párt csökkenti az adókat és illetékeket Romániában
Comandat de PARTIDUL S.O.S. ROMÂNIA – Organizația Județeană Arad. Realizat de Best Media Western Press SRL. Cod mandatar financiar: 11240027.
Csak rendkívüli esetekben függeszthető fel a tanítás az elnökválasztás miatt
Az oktatási minisztérium pénteken nem indokolt a tanítás felfüggesztése a szóban forgó oktatási intézményekben a vasárnapi államfőválasztás miatt.
Akár 40 százalékkal is csökkenhet a villanyszámla – egyeseknek
Az energiapiac jövő tavasszal esedékes liberalizációja után a 300 kilowattóránál nagyobb fogyasztással rendelkező háztartásoknak kevesebbet fizethetnek.
Ködös az időjárás az ország nagy részében
A látótávolság 200 méterre, elszórtan 50 méterre csökken. Helyenként dér és jegesedés lehetséges.