A Szarvasi Gazdák Hagyományőrző Egyesülete által szervezett esemény megnyitóján Jakab István, a magyar Országgyűlés alelnöke, a MAGOSZ elnöke elmondta: több mint negyed százada gyűlnek össze évről évre az összetartozás jegyében Szarvas-Ezüstszőlőn, ahová a vendégek a Kárpát-medence egy-egy szeletét hozzák magukkal. Hozzátette, ez a nap az emlékezésről és a hagyományőrzésről is szól, ami különösen fontos a mai, értékeket lábbal tipró világban. Végül hangsúlyozta, lényeges, hogy magyar szívvel érezzünk, és a 15 millió magyar éljen bárhol a világban, segítse egymást.
Az Összetartozás Emlékparkjában idén Mezőtúr Város képviselői avattak szobrot, melynek jellegzetessége a kubikos, a kétkezű munkás ábrázolása.
Az aratónapon az összetartozás jegyében összeöntötték a különböző, magyarság lakta területekről érkezett búzaszemeket. Érkezett egy-egy kilogramm gabona többek között Mezőtúrról, Székelykevéről, Magyarcsernyéről, Rozsnyóról, Szajánról, Hunyáról, a Vajdaságból, a felvidéki Martosról, Nagybecskerek-Muzslyáról, Ecsegfalváról, Ótelekről, Végvárról, Csabacsűdről, Pécskáról, Bácsfeketehegyről, Erzsébetfalváról és Szentegyházáról is.
A rendezvény az aratóételek főzőversenyével folytatódott, majd délután került sor a kenyéráldásra, amikor is Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó beszédében hangsúlyozta: „Az alaptörvény világosan fogalmaz, amikor azt mondja, Magyarország felelősséget visel a határon kívül élő magyarokért, ugyanakkor a Magyarországon élő nemzetiségeket államalkotó tényezőnek ismeri el, ami azt is jelenti, hogy a nemzetiségek megőrizhetik önazonosságukat, gyakorolhatják nyelvüket, hozzájuthatnak anyanyelvi oktatáshoz, kultúrához.”
A Pécskai Kisebbségi Hagyományőrző Egyesület és a Tornyai Tájház (Pro-Pir-Kult Egyesület) közös sátra kapta a leglátványosabb stand díját a szarvasi aratónapon. pic.twitter.com/B41Bau3tiW
— Aradi Hírek (@AradiHirek) July 16, 2023
A rendezvényen a Pécskai Kisebbségi Hagyományőrző Egyesület és a Tornyai Tájház (Pro-Pir-Kult Egyesület) alapítói, Tóth Piroska és Suttyák András közös standdal vettek részt. Suttyák András beszámolója szerint Szili Katalin és családja náluk fogyasztotta el családjával a töltött káposztát, és a kemencében sült kalácsból is ettek. Jakab István is felkereste a pécskai-tornyai sátrat, melyet a szervezők a leglátványosabb stand díjával jutalmaztak, emellett a pécskai Bacsilla Sándor a legjobb aratópálinka díját is hazavihette.