Szabó János a közleményben ismertette: a román vízügyi szakemberek ideiglenes terelőművet feszítettek a mederbe, hogy az elsodródó híddarabokat felfogják. A Kövizig munkatársai a Gyulavári hídnál lévő vízkárelhárítási helyen felkészülten várják az esetlegesen érkező uszadékokat, hiszen az ideiglenes terelőműben nem lehetnek teljesen biztosak – tájékoztatott. A híd fagerendáit vasszerkezet is rögzítette, így nemcsak a gerendák, hanem a vasdarabok is nagy kárt tudnának okozni a duzzasztó tömlőjében – fűzte hozzá.
A vízkárelhárítási helyen daruval, merülőfal szükség szerinti telepítésével biztosítják a gyulai duzzasztó védelmét, így azonnal ki tudják terelni az esetlegesen érkező híddarabokat. A munkát fénytornyok is segítik, amellyel huszonnégy órában látják el a figyelőszolgálatot.
A közlemény szerint június 9-én a Gyulai duzzasztó tömlőjét újra feltöltötték, és a duzzasztást visszaállították a nyári szintre, így az Élővíz-csatorna frissvíz betáplálását újra biztosítani tudják.
Pásztor Sándor, a nagyváradi székhelyű, területileg illetékes Körös Vízügyi Igazgatóság vezetője szerint péntek délutánig a faszerkezetű híd megrongálódott darabjait 65 százalékban már a partra húzták. „Péntek reggel személyesen ellenőriztem a munkálatokat, amelyekkel megelőzhetők a magyarországi területen a károk. Kétóránként konzultálunk a magyarországi kollégákkal, és ellenőrzés alatt tartjuk a helyzet” – idézte az Arad Megyei Tanács közleménye Pásztor Sándort.
Az Arad megyei Nagypél (Pilu) községhez tartozó Gyulavarsándon (Vărșand) csütörtökön hullottak a Fehér-Körösbe a megrongálódott fahíd darabjai, ezért Magyarországon harmadfokú készültséget rendeltek el, mert a korábbi években volt már példa arra, hogy a sodródó gerendák és az azokból kiálló vasak megrongálták a gyulai duzzasztóművet.