A kitüntetéseket hetedik alkalommal nyújtották át a Musica Hungarica Művészeti Kiadó és a Magyarnóta Szerzők és Énekesek Országos Egyesületének rendezésében – írta közleményében a pécskai városháza sajtóosztálya.
„Úgy gondolom ez nem csak nekem szól, hanem a pécskai, aradi és egyben a szórványban élő magyar embereknek. Mindazoknak, akik azért dolgoznak, hogy ötven év múlva is legyen magyar iskola, magyar szentmise és magyar nóta Pécskán, Arad megyében és egész Erdélyben” – fogalmazott Antal Péter a díj átvételekor, megemlítve a Pécskai Kisebbségi Hagyományőrző Egyesületet és annak elnökét, Balta Taics Tündét. Kiemelte Kádár Zsuzsa záhonyi nótaénekest is, akinek segítségével jött létre Pécskán a nagysikerű Anyák Napi Magyarnóta Gála.
A Dankó Pista életmű-díjakat évente osztják ki több kategóriában, a korábbi kitüntettek szavazatai alapján, és Éliás Tibor előadóművész, alapító adja át. Pécska város polgármestere a Magyarnóta Mecénása kategória egyik kitüntetettje, a kultúrában kifejtett tevékenységéért.
A Kőrösi Csoma Sándor Kőbányai Kulturális Központban rendezett gálán a műfaj több ismert képviselője lépett színpadra. Az est díszvendége Kalocsai Zsuzsa Jászai Mari-díjas operettprimadonna volt.
„A pécskai cigánysoron”
Ki ne ismerné a „A pécskai cigánysoron nagy a sírás-rívás…” kezdetű nótát, Balla Ignác szerzeményét? De Pécskán a poraiból támasztották fel a valamikor oly híres pécskai cigányzenét. Az Arad megyei, a magyar határhoz közeli kisváros elöljárói 2009-ben úgy gondolták, hogy mentik a menthetőt, és az 50-60 évvel ezelőtti cigánymuzsikusokból, illetve azok leszármazottaiból együttest toboroznak, hogy öregbítsék a pécskai magyar cigányzene hírnevét. Pataky Lehel Zsolt az egyik próbára csöppent be. A riport 2010 februárjában készült a Temesvári Rádió Magyar adása számára. Hallgassa meg: