Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják

Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben és a Partiumban Magyar Lóránd RMDSZ-es parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, amelyeken a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt, ugyanakkor a gazdák elmondhatták a véleményüket és kritikát is megfogalmazhattak az RMDSZ munkájával kapcsolatban. Ezek a találkozók A közösségért kormányzunk konzultációs kampány keretében zajlanak, amelyben arról kérdezik az embereket, mit gondolnak az elmúlt két év kormányzati munkájáról és a következő időszak tennivalóiról.

– Milyen támogatásokkal segítettek a gazdáknak az elmúlt két évben, milyen hozadéka van a gazdák számára annak, hogy az RMDSZ kormányon van?

– Koronavírus-járvány alatt kezdtük, és a háború árnyékában folytattuk a kormányzást, ami válságot vont maga után. Ilyen körülmények között olyan intézkedéseket kellett hoznunk, amelyekkel a gazdáknak stabilitást biztosítunk. Egyrészt szabályoztuk az energiaárakat, hiszen enélkül a gáz kétszer, az áram háromszor lenne drágább lenne most. Másrészt a gazdákat specifikus támogatásokat biztosítottunk, ezeket a gazdák várják. Adókedvezményeket biztosítottunk a mezőgazdaságban dolgozóknak és 300 millió forgótőke-támogatást a mezőgazdasági vállalkozásoknak. Emellett 370 millió euró támogatást adtunk a gazdáknak és gazdálkodóknak. Ebből 100 millió eurót fiatal gazdáknak, 87 millió eurót kisgazdaságoknak, 50 millió eurót egyéni termelőknek, gazdasági társulásoknak, civil szervezeteknek, 60 millió eurót tej tárolására és feldolgozására, 7 millió eurót hegyvidéki esztenák létesítésére, 66 millió eurót erdei gyümölcs, gomba, gyógynövények begyűjtésére, válogatására és raktározására alkalmas központok létesítésére. 

A magyar embereknek hasznos az, hogy az RMDSZ kormányon van, és azért kell ott legyünk ezentúl is, hogy a vállalkozóknak és gazdáknak a válság ellenére egy kicsit jobb és biztosabb élete legyen.

Ebben az évben is folytatódtak a már jól ismert gázolaj-támogatások, 1,53 lej per liter támogatást biztosítunk a növénytermesztőknek, állattenyésztőknek, talajjavító szakcégeknek. Emellett a növénytermesztési és állattartási ágazatban is jelentős támogatásokat tudunk nyújtani, így a paradicsom-, fokhagyma-, étkezési burgonya-, csemegeszőlőtermesztőknek, valamint a szarvasmarhatenyésztők, a báznai- és mangalicatenyésztők és a juhtartók is szubvenciót kapnak. Ugyanakkor a 2022-es aszálykárok enyhítésére hektáronként 1500 lejes segítséget kaptak a gazdák, és 5000 eurós mikrogrant-támogatást nyújtottunk a járvány gazdasági hatásainak enyhítésére a mezőgazdászoknak. Ezek az intézkedések szükségesek voltak ahhoz, hogy a romániai magyar gazdák piacképesek maradjanak és fejlődni tudjanak. 

– Megéri-e ma Romániában gazdálkodni?

– Úgy érzem, hogy a mezőgazdaság egy jövedelmező foglalkozás ma Romániában. A gazdafórumokon azt tapasztalom, hogy a gazdatársadalom értékeli azt a stabilitást, amit az RMDSZ-kormányzat hozott. Jól jönnek a kormánytámogatások, illetve a következő öt évben Románia 16 milliárd euróhoz jut hozzá uniós forrásból. Erre már a nyár folyamán megnyílnak a pályázati lehetőségek, különösen a gabonatermesztőket, az állattenyésztőket, a fiatal gazdákat célozzák meg, valamint azokat, akik öntözőrendszerekbe akarnak beruházni. Én úgy gondolom, hogy nemcsak megéri, hanem most van az a pillanat, amikor a fiatal gazdálkodók elgondolkozhatnak azon, hogy mezőgazdasággal foglalkozzanak, hiszen rengeteg olyan kiírás, rengeteg olyan forrás van, ami pont az ő vidéken való boldogulásukat segíti elő.

Image
Fotó: rmdsz.ro

– A gazdafórumok során milyen visszajelzéseket kapott, hogyan tud beleszólni a lakosság a kormányzati programoknak az alakulásába? 

– A választóinkkal, a gazdálkodó emberekkel folyamatos a kapcsolattartás és a konzultáció. Több példát is meg tudok említeni arra, amikor a mezőgazdászok javaslatait beemeltük a törvénykezésbe, így dolgoztuk ki például a sertéstenyésztési törvényt, vagy a pálinkakészítőket tudtuk segíteni az adótörvénykönyv módosításával. Ezekben a hetekben pedig zajlanak a rétegtalálkozók a gazdákkal, ahol szintén elmondhatják a véleményüket, az elvárásaikat, problémáikat személyesen, vagy azok, akik nem jutnak el ezekre a találkozókra, a kormany.rmdsz.ro oldalon is kitölthetik a kérdőívet. Ahogy eddig is fontos volt, ezentúl is prioritás lesz számunkra, hogy a gazdákat meghallgassuk, véleményeiket figyelembe vegyük, és akár a parlamenti, akár a kormányzati munkában igyekezzünk ezen változtatni, hiszen nekünk az a célunk, hogy a gazdák egy megfelelő, stabil és kiszámítható környezetben tudjanak élni.

Z. B.

A rovatból ajánljuk:

Püspöki áldás a felújított kisjenői római katolikus templomra
Átfogó munkálatokat végeztek a Szent Mihály Plébániatemplomban. Megtörtént az ablakok és villanyhálózat teljes cseréje, kialakították a hangosítást, megerősítették a karzatot, belső festést végeztek.
Havazott szerda éjjel, beindultak a hókotrók, pénteken tetőzhet a vihar [FRISSÍTVE]
Péntekre narancssárga viharriasztást adtak ki Arad megyére. Mozgósították a tűzoltókat, figyelmeztetést adott ki az aradi városháza.
Mészár Sándor és Diószegi László az MCC következő meghívottja
A Mathias Corvinus Collegium Aradi Képzési Irodája december 3-án a várja az érdeklődőket a következő nyilvános rendezvényére, melynek címe: Piros-fehérben. A labdarúgás közösségformáló ereje. A román foci két magyar klubvezetője a meghívott.
Megalakult a megyei önkormányzat, egyelőre egy RMDSZ-es tanácsos tett esküt
Mivel öt esetben is visszaléptek a jelöltek, az ő helyüket a listán soron következők foglalták el, de nem mindenki számára érkezett meg a törvényszéki mandátumigazolás.
Második nekifutásra megalakult az aradi képviselőtestület
A két alpolgármesteri tisztség elosztása nem szerepelt napirenden. A román pártok az elnök- és parlamenti választások eredményétől teszik függővé a tárgyalásokat.
A báránybőrbe bújt farkas, az „aranyosan” alkalmatlan és a józan ész – Mivel maradtunk az elnöki vitából?
Nagy várakozások előzték meg az államfőjelöltek hétfő esti vitáját a Digi24-en, amelynek győztese Kelemen Hunor. (x)