A trianoni békeszerződés után Romániához került a vállalat. A kommunista diktatúra államosítása, majd az 1989-es rendszerváltást követő privatizáció során a gyártócsarnokokat átalakították vagy lebontották, a ma is álló, romos irodaépület csak azért menekült meg, mert időközben műemléknek nyilvánították. Több évtizeden át tartó alkudozások után a jelenlegi tulajdonosok tavaly novemberben átadták az ingatlant az aradi önkormányzatnak, amely forrásokat keres a felújításhoz és a hasznosításhoz.
Bognár Levente volt aradi alpolgármester több mint tíz évig dolgozott az autógyár épületének megmentése érdekében, mire azonban a városé lett, a politikai széljárás következtében a magyar érdekvédelmi szövetségnek már nincs sok beleszólása az ingatlan sorsába. A május végi képviselőtestületi ülésen napirendre került egy határozattervezet, amely kulturális-művészeti centrum kialakításáról szól az épületben. A magyar képviselők mindent megtesznek azért, hogy az Arad ipartörténetét bemutató múzeum is helyet kapjon benne.
Az aradi autógyártás történetéről és a műemléképület sorsáról szólt Pataky Lehel Zsolt összeállítása a Temesvári Rádió Magyar adásában. Hallgassa meg: