Az összeírás július 31-ig tart, ebben az időszakban 20 ezer számlálóbiztos keresi fel a gazdaságokat. A cél az, hogy minél pontosabb adatokat gyűjtsenek az állatállományról, a mezőgazdasági területek kiterjedéséről, tulajdoni szerkezetéről és felhasználási módjáról. Tudorel Andrei szerint arra számítanak, hogy 3,2 millió farmról és háztartásról kell adatot gyűjteni, ugyanis a becslések szerint ezek száma az elmúlt tíz évben mintegy 400 ezerrel csökkent 3,6 millióról.
Adrian Oros mezőgazdasági miniszter arra hívta fel a figyelmet, hogy Románia sajátos helyzetben van, hiszen nagyon elaprózott a termőföld, és sok a mezőgazdasággal foglalkozó háztartások száma. A statisztikai adatok szerint az Európai Unióban Romániában van a legtöbb gazdaság, ezek az uniós gazdaságok és farmok 33 százalékát teszik ki, átlagterületük 3,6 hektár.
Oros elmondta, a most begyűjtött adatok azért fontosak, mert ezek alapján dolgozzák ki a 2023-2027-es országos mezőgazdasági stratégiát, így fontos tudni az állatállomány nagyságát, a mezőgazdasági területek tulajdoni szerkezetét, valamint az agráriumban foglalkoztattok számát.
Az agrárcenzus 320 millió lejbe (64,9 millió euró) kerül, amiből 4 millió eurót az Európai Unió statisztikai intézete, az Eurostat biztosított.
MTI