A villanypásztor célja
Kezdjük tehát az elején: milyen célra kell a villanypásztor? Az elektromos kerítés-rendszerek alkalmasak a háziállatok, mint tyúkok, kutyák, macskák bent tartására, főként, ha olyan állataink vannak, amelyek időnként, a kerítés magasságától nem megijedve, rendszeresen elszöknek.
Kis- vagy nagyállathoz szükséges
A kis, 100 kg-os testsúly alatti állatokhoz érdemes kisebb szakítószilárdságú vezetéket választani. Továbbá, ha ez kis, 1-2 kilométer alatti hosszúságú kerítés lesz, akkor a villanypásztor készülék 1-2 joule-os feszültséget kell tudnia előállítania. A ház körüli használat esetén lehetőség van egy adapterrel a hálózatra csatlakoztatni a rendszert. Ellenben, ha ezt kint, az erdő alatti tehéncsorda bent tartására akarjuk alkalmazni, akkor a készüléknek ajánlatos erősebbnek lenni, és 4-7 joule-os feszültséget termelnie. Továbbá ebben az esetben a rendszert nagy valószínűséggel nem a hálózatról fogjuk táplálni, hanem egy autóakkumulátorral vagy napelemmel biztosítjuk az áramellátást.
Milyen hosszú lesz?
A kerítés hossza fontos szempont, ugyanis minél kisebb az elektromos ellenállás annál kisebb a feszültségesés a vezetékben. A hosszabb, 3 kilométernél nagyobb kerítések esetén fontos biztosítani a viszonylag egyenletes áramerősséget a villanypásztor teljes hossza esetében.
A rendszer kiválasztásánál figyelembe kell venni az őrizendő állatok magasságát és súlyát is: a kis állatok, mint kutyáknak való villanypásztor, vagy rókák, farkasok esetében kisebb erősségű vezetékre van szükségünk és ezt alacsonyabban kell elhelyezni. A nagyobb súlyú állatok esetében, a lovak súlya például pár száz kiló és akár 800 kilogramm is lehet, ezért az ő esetükben erősebb vezetékre kell szavaznunk. Továbbá az állatok magassága megköveteli azt, hogy a villanypásztort magasabban helyezzük el, hogy az állat ne tudjon könnyűszerrel átlépni rajta.
A villanypásztor megépítése
Ha egyáltalán nem értünk hozzá, alapos dokumentálódás után megépíthetjük mi magunk is a rendszert. Viszont a legbiztonságosabb megoldás egy szakember alkalmazása, aki nemcsak az összes megfelelő alkotóelemet fel tudja szerelni, hanem a rendkívül fontos földelést is elkészíti.
Így biztosíthatjuk azt, hogy a villanypásztorunk sem állat, sem ember egészségére nem bír majd káros hatással, de bent tartja a haszonállatok és kint a vadon élő állatokat.