Ezt a programot 2010-ben hirdette meg először a MOL Románia társadalmi szervezete olyan tanárok, edzők, nevelők (vagyis mentorok) munkájának elismerésére, akik ösztönzik a tehetséges gyermekeket, mellettük állnak, keresik számukra a továbblépés lehetőségét, akik több nemzedék tehetségeit segítették kiemelkedő eredményekhez, azonban a háttérben maradtak, s nem részesültek eredményeikkel arányos erkölcsi és anyagi elismerésben. Az oklevél mellett az alapítvány egy trófeát és nyolcezer lej pénzjutalmat is ad a kitüntetetteknek. „Olyan emberekről van szó, akik túllépik a hagyományos oktatói-nevelői szerepkört, és idejüket, tudásukat teljes odaadással, és minden anyagi érdek nélkül arra fordítják, hogy a gyermekek életében maradandó értékeket teremtsenek” – mondta az ünnepségen Daradics Kinga, a MOL Románia ügyvezető igazgatója.
Jelöltek lehetnek olyan tanárok, edzők és nevelők, akik 18 év alatti fiatalokat oktatnak, nevelnek, képeznek, kísérnek, vagy szakköröket vezetnek, önzetlenül és eredményesen segítik diákjaik iskolán kívüli tevékenységét, szakmai pályafutásukban történő elindulását; akik fokozott figyelmet fordítanak a – családi hátterük vagy anyagi lehetőségeik miatt – hátrányos helyzetben levő gyerekekre a sikerért folytatott küzdelmükben; akik olyan fórumokat hívtak életre (versenyek, találkozók, alapítványok, egyesületek, önképzőkörök stb.), amelyek elősegítették a gyerekek és fiatalok továbblépését, tehetségük kibontakoztatását; akik több évtizedes pályafutásuk során a helyi közösség megbecsülését, a szakterületükön dolgozó kollégáik elismerését vívták ki.
A beérkezett jelölések közül írókból, újságírókból, közéleti szereplőkből álló zsűri választotta ki a tíz díjazottat, a gála díszvendége Ivan Patzaichin többszörös olimpiai bajnok kenus volt, a díjakat Daradics Kinga Ágnes, a MOL Románia ügyvezető igazgatója adta át, s a rendezvényen levetítették a díjazottakról készült portréfilmeket is. 202 jelölt és 414 jelölés közül választották ki a tíz kitüntettetett. Arad megyéből Peloc Mátyást kapta meg a Mentor-díjat. Az edző, szakosztályvezető, a Maros-parti csónakházban működő nagy múltú evezős- és kerékpáros klub irányítója 1943. június 11-én született a Bihar megyei Illyén (Ciumeghiu), 1958 és 1965 között volt aktív versenyző, utána 1970-ik oktatóként tevékenykedett, azóta a mai napig is szakképesített edző, 1982-től 1991-ig a román junior és felnőtt válogatottaknál dolgozott. Legnagyobb sikereit trénerként érte el, hiszen tanítványai összesen 65 országos bajnoki címet szereztek az országúti, pályakerékpáros vagy terepversenyeken: ebből 10 felnőtt, 24 junior I., 31 pedig junior II. korosztályú bajnokság. Nemzetközi téren is jól szerepeltek az általa felkészített sportolók: a Balkán-bajnokságokról egy arany-, két ezüst- és egy bronzérmet hoztak haza, emellett rendszeresen részt vettek (hol a klub, hol a román válogatott színeiben) a francia, jugoszláv (később szerb), lengyel, német (cseh)szlovák és magyar körversenyeken. Tanítványai nyolc országos rekordot állítottak fel az 1980-as években, amelyeket 2014 decemberéig nem is tudtak megdöntetni, és az is sokat mondó, hogy öt sportmesteri címmel kitüntetett versenyzőt nevelt ki.
A legnagyobb érdeme az, hogy a 72. életévében is fáradhatatlanul szervez, edz, készíti fel a fiatal sportolókat az országos és nemzetközi vetélkedőkre, párjával, az evezős edző Peloc Piroskával életben tartja a patinás klubot, testmozgásra, egészséges életre tanítja a tinédzsereket, csapat- és versenyszellemre neveli a jövő nemzedékét – mindezt csendben, kötelességtudóan, nagy hírverés nélkül. „Őszintén mondom, hogy jól esik ez az elismerés, de sosem azért csináltam, amit tettem. Szerettem a sportot és a fiatalokat, voltak nehéz időszakok, de összességében szép volt, mindig azzal foglalkozhattam, amit szeretek. Köszönöm a családomnak a megértést és türelmet, mert ez a sport sok idpt és ráfordítást igényel” – mondta a köszönőbeszédében Peloc Mátyás.
További Mentor-díjasok: Daniela Luminiţa Ceredeev román nyelv és irodalomtanár (Vatra Moldoviţei), Dvorácsek Ágoston fizikatanár (Nagyenyed), Ligia Letiţia Jicman sakkedző (Temesvár), Geanina Mangalagiu kémiatanár (Jászvásár), Mircea Nistor fizikatanár (Vajdahunyad), Viorica Nistoroiu zongoratanár (Bukarest), Nyiri Zoltán festőművész, tanár (Szatmárnémeti), Emilia Roşca franciatanár (Kolozsvár), Székely Géza képzőművész (Kolozsvár). A gálán meghirdették a pályázatokat a 2015-ös Mentor-díjakra. Jelölni lehet december 31-ig a www.molromania.ro és a www.pentrucomunitate.ro honlapokon található űrlapok kitöltésével.
Pataky Lehel Zsolt,
Kolozsvár