Arad megyében 21 oktatási intézményben folyik magyarul (is) a tanítás. Ebből 12 önálló magyar tannyelvű, vagy legalábbis nagyobb létszámú a magyar tagozat – mondta Pellegrini Miklós főtanfelügyelő-helyettes, hozzátéve, hogy sajnos kevés az olyan iskola, amelyikben van a tanügyminisztérium által támasztott feltételeknek megfelelő személy, aki elvállalta volna a vezetői tisztséget, értelemszerűen a versenyvizsgán való részévtelt.
„A tanügyminisztérium szabályai szerint, februártól, vagyis a második félévtől nevezik ki az új igazgatókat – magyarázta Pellegrini. – Azokban az iskolákban, amelyekben a hivatalban lévő igazgató nem pályázott, vagy nem sikerült a versenyvizsgája, nem hosszabbítható meg a kinevezése, vagyis új személyt kell találnunk. Az viszont nem egyértelmű, hogy máshova kinevezhető-e az illető, vagy csak abba az iskolába nem. Kértük a tanügyminisztériumot, hogy pontosítsa ezt, de még nem kaptunk választ. Egyelőre keressük azokat a pedagógusokat, akik megfelelnek a feltételeknek, és – ami fontos – vállalják is a megbízatást. A tantestületekre bíztuk, hogy tegyenek javaslatokat, ha pedig több személy kerül szóba, szavazzanak róluk.”
A főtanfelügyelő-helyettes néhány példával támasztotta alá a helyzetet: a majláthfalvi általános iskolában lenne megfelelő személy, aki vállalná is a feladatot, ellenben a simonyifalvi általános iskolában – amelyben a jelenlegi igazgatónak nem sikerült a vizsgája – nem vállalja senki. Arad megye egyetlen magyar iskolaközpontjában, amelyben az óvodától az érettségiig anyanyelven folyik a tanítás, a közel 600 diákot számláló Csiky Gergely Főgimnázium pedig „vannak nevek”, de Pellegrini Miklós szerint korai lenne nyilvánosságra hozni, kik is azok.
A tanfelügyelőségnek december közepéig kell előkészíteni a kinevezéseket, akkor válnak véglegessé ugyanis az októberi versenyvizsgák eredményei. Pellegrini Miklós nem tartja szerencsésnek, hogy tanév közben kerül sor az intézményvezetői cserékre.