Az 1881-1882-ben alapított, majd a kommunista rendszer megdőlése után 1990-ben újraalakult aradi Kölcsey Egyesület kedd esti közgyűlésén a vezetők bejelentették, hogy Feszty Árpád Krisztus temetése című monumentális triptichonja kiállítására vonatkozó kérésük meghallgatásra talált mind a polgármesternél, mind az Arad Megyei Múzeum vezetőjénél, és támogatásukról biztosították az egyesületet.
Feszty Árpád Firenzében festette a Krisztus temetését, amelyet 1903-ban Budapesten állított ki, majd nemzetközi körútra indította. A triptichon első képe Jézus kereszthalálát ábrázolja, a második olajfestményen a temetési menet látható, míg a harmadikon a sír, a földre borulva imádkozó Máriával. A Kultúrpalota 1913-as megnyitásakor került Aradra, amint azt Fekete Károly, az egyesület alelnöke magyarázta, és a román hatalomátvétel után is ittmaradt. „A Szépművészeti Múzeum letétjeként idekerült körülbelül 150 képből nyílt meg az első kiállítás, a Krisztus temetése azóta Aradon van. Aki nem látta 1959-ig, 1960-ig, amikor a kommunista elvtársak letakarták, majd lebontották, az azóta nem is láthatta sehol” – fűzte hozzá.
Feszty Árpád mestere volt a monstre képeknek, s bár a triptichon nem mérhető az Ópusztaszeren kiállított A magyarok bejövetel című körképéhez, mind tematikája, mind méretei miatt értékes. Nem beszélve arról, hogy az aradi magyarságnak – főleg az idősebb nemzedéknek – érzelmi kötődést jelent a történelmi időkhöz, akárcsak a Szabadság-szobor, a Szentháromság-szobor, vagy az Ereklyemúzeum. Kitartással és a román közvélemény meggyőzésével ezek kultúrtörténeti értékéről, sikerült újból köztéren elhelyezni az alkotásokat, illetve megnyitni a relikviamúzeumot. Emiatt bíznak benne az aradiak, hogy Feszty Árpád Krisztus temetését is megcsodálhatják még a maga valóságában.
A Kölcsey Egyesület elhangzott az is, hogy a taglétszám 159 főre emelkedett tavaly. Bejelentették azt is, hogy július 7–9. között a szervezet láthatja vendégül a Kárpát-medencei Irodalmi Társaságok Szövetségének (KITÁSZ) 25., jubileumi közgyűlését.
A megbeszélésen meghívottként részt vett Sós Imre, a gyulai Zerge Ifjúsági Túrasport Közhasznú Egyesület és az orosházi Art-Unió Alapítvány kuratóriumi elnöke, aki a határon átívelő közös pályázatok lebonyolításában ajánlotta fel az általa képviselt szervezetek segítségét.
Hallgassa meg Pataky Lehel Zsolt riportját, amely a Temesvári Rádió számára készült: