2016 eleje óta több mint 3100 kanyarós megbetegedést diagnosztizáltak Romániában, és tizenhatan vesztették életüket. Korábban átlagosan 7-8 kanyarós esetet jegyeztek évente. A járvány a múlt év végén érte el tetőfokát, azóta kevesebb megbetegedést jegyeztek, ám megjelent a kanyaró Magyarország keleti határvidékén és Nyugat-Európában is, ahová romániai vendégmunkások és turisták vihették el a vírust. A romániai szakemberek szerint, aki kapott oltást, védettséggel rendelkezik, és egy egészséges embernek nincs miért tartania attól, hogy elkapja a betegséget, ha mondjuk Romániába utazik.
Arad megyében 2016 áprilisában jelent meg a kanyaró, és azóta, egészen mostanáig körülbelül 640 esetet jegyeztek fel – mondta az Arad Megyei Közegészségügyi Igazgatóság, a helyi ÁNTSZ sajtószóvivője, dr. Daniela Cârnațu az Aradi Híreknek. „Az orvosi szakkönyvekben gyerekbetegségnek nevezik, jelenleg azonban sokkal súlyosabb lefolyásról beszélhetünk, mert az eddiginél agresszívabb vírustörzs okozza” – tette hozzá.
A szakember szerint vakcinából nincs hiány, és bár egy időben valóban volt egyfajta oltásellenes kampány a lakosság körében, csak az év eleje óta 3500 gyereket oltottak be Arad megyében.
Hallgassa meg Pataky Lehel Zsolt összeállítását a kanyarójárványról, amely a Kossuth Rádió csütörtöki Napközben című műsorában hangzott el:
FRISSÍTÉS: Romániában 3799-re emelkedett az igazolt kanyarós esetek száma a betegség tavaly februári megjelenése óta - közölte az országos közegészségügyi intézetre (INSP) hivatkozva péntek este az MTI. Március 10-én még kevesebb mint 3500, előtte egy héttel pedig csaknem 3200 igazolt fertőzésről tudtak. Ebből kiderül: az utóbbi hónapban gyakorlatilag hétről hétre megduplázódott az újabb megbetegedések száma. A legutóbbi összesítés óta nem volt újabb halálos eset. A kanyaró eddig 17 halálos áldozatot követelt.